Pieczenie mięsa jest jedną z najzdrowszych metod przyrządzania mięsa. Jest to dla niektórych problematyczna metoda, ponieważ nieodpowiednio przygotowane i upieczone mięso może wyjść suche i nie tak smaczne, jakby się tego oczekiwało. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować mięso do pieczenia, z którego zrobisz pyszny obiad dla całej rodziny.
Pieczenie mięsa to poniekąd swego rodzaju rytuał, który nie jest skomplikowany, ale wymaga poświęcenie odrobiny czasu i chęci. Jeśli mu ją damy, odpłaci się rozpływającym się w ustach posiłkiem.
Do pieczenia najlepiej wybrać sztukę mięsa o przynajmniej kilogramowej wadze, najlepiej w jednym kawałku. Mniejsze kawałki będą albo rozlatywać się, albo nierównomiernie upieką, a i nie pozwolą zachować chrupiącej skórki.
Przed pieczeniem mięso należy odpowiednio spreparować. W artykule przybliżymy 2 sposoby:
- moczenie w solance,
- marynowanie.
Ponadto mięso do preparowania powinno być świeże. W mrożonym mięsie pozostaje woda, która potem może wypływać w najmniej pożądanym momencie, np. podczas marynowania, kiedy to mięso powinno wodę wchłaniać.
Preparowanie mięsa przed pieczeniem ma jeden główny cel – ma zatrzymać w środku to, co najlepsze i sprawić, że mięso staje się soczyste i miękkie.
Moczenie w solance
Pierwszym ze sposobów preparowania mięsa przed obróbką termiczną jest moczenie go w specjalnym roztworze solnym, którego przygotowanie zajmuje… może minutę.
Do „kąpieli solankowej” nadaje się tylko drób i wieprzowina, żaden inny rodzaj mięsa. Sól kuchenna nie tylko wpływa na smak mięsa, ale też pozostawia je soczystym. Wszystko to dzięki temu, że roztwór wsiąka w mięso, którego włókna pochłaniają tyle wody, że zmieniają one swoją strukturę. To z kolei sprawia, że włókna mięsa zatrzymują płyny podczas pieczenia i to potem czyni mięso miękkim w środku.
Jak zapeklować mięso do pieczenia?
Przygotowanie solanki do mięsa pieczonego jest banalne proste. Do litra letniej wody należy dodać dwie czubate łyżki stołowe soli. Do takiego roztworu należy włożyć sztukę mięsa. W zależności od wielkości miski, w której będziesz moczyć mięso, oraz wielkości mięsa, możesz potrzebować więcej solanki. Ważne, by powierzchnia płynu była nad mięsem, aby całe było w niej zanurzone.
Tak przygotowane mięso może moczyć się od kilku godzin do nawet 5 dni. To już zależy od preferencji i własnych upodobań smakowych. Poleca się jednak optymalnie kilkanaście godzin „leżakowania”.
Po spreparowaniu a przed pieczeniem mięso warto związać bawełnianym sznurkiem (koniecznie zwykłym, białym, żadnym barwionym, bo mięso może zrobić się niejadalne). To równie ważne, jeśli jednak zdecydujesz się na przygotowanie kilku mniejszych kawałków mięsa – związanie ich ze sobą pozwoli na równomierne upieczenie.
Przed pieczeniem mięso należy dokładnie osuszyć (nie tyle ręcznikiem, co pozwolić mu wyschnąć samodzielnie nawet kilka godzin). Peklowane mięso wkładamy tylko do rozgrzanego piekarnika.
Marynowanie mięsa
Marynowanie mięsa w przyprawach i marynatach to popularny sposób przygotowania mięsa na święta i szczególne okazje, kiedy mamy trochę więcej czasu na przygotowania. Chociaż błędnym jest przekonanie, że mięso należy marynować albo kilka(naście) godzin, albo wcale. Nawet pół godziny w marynacie urozmaici smak mięsa, choć wiadomo, że im dłużej, tym marynata lepiej się wchłonie.
Marynować najlepiej kawałki (np. plastry) mięsa ponakłuwane wykałaczką czy widelcem. Dzięki temu marynata ma szansę na lepsze wchłonięcie w struktury mięsa i nadać mu wyjątkowy smak. Przygotowane porcje mięsa należy umyć i dobrze osuszyć ręcznikiem.
Jak przygotować marynatę do mięsa? Dobra marynata składa się z przypraw, tłuszczu (typu oliwa z oliwek) i jakiegoś dodatku (np. miodu lub czosnku). Nie warto przesadzać z ilością przypraw, wystarczy 4-5, w tym sól, pieprz, papryka słodka lub ostra, a do tego jakieś dwie ulubione. Do marynaty można również dodać alkoholu, np. piwa czy nalewki, która nada ciekawy smak daniu.
Marynatą dokładnie smarujemy kawałki mięsa. Dobrym pomysłem będzie tu mięso pieczone w rękawie, ponieważ woda nie będzie parowała, a zostanie wewnątrz rękawa i będzie zmiękczać mięso.
Folia aluminiowa – która strona do pieczenia mięsa
Są różne sposoby na pieczenie mięsa, aby było soczyste i miękkie. Jednym z nich jest owinięcie mięsa folią aluminiową. Ważne, aby owinąć je tak, aby błyszcząca strona stykała się z mięsem. Ta strona odpowiada za zachowanie ciepła.
W jakiej temperaturze piec mięso?
- Moczone w solance: Przez pierwsze 15 minut niech piecze się w temperaturze 230-240℃, po upłynięciu tego czasu można ją zmniejszyć do 150-160℃. Dzięki temu najpierw przypieka się skórka z zewnątrz, a potem piecze się środek.
- Marynowane: Wszystko zależy od rodzaju mięsa i jego wielkości. Inaczej będzie się piekł kilogramowy kawał schabu – godzinę w 180℃ – a inaczej pierś z kurczaka (30 min. w 180℃). W tej kwestii należy trzymać się wybranego przepisu.
Powiązane:
- Najlepsze przepisy na pyszne i miękkie domowe ciasto biszkoptowo-tłuszczowe
- Dieta ketogeniczna a brak woreczka żółciowego – co trzeba wiedzieć?
- Puszyste pyszne domowe biżkoptowo tłuszczowe ciasto z owocami
- Ciasto biszkoptowo-tłuszczowe: przepis krok po kroku
- Wyjątkowy i musujący ciasto biszkoptowo tłuszczowe z jabłkami różne sposoby na przygotowanie
- Wyjątkowe, nietłuste ciasto biszkoptowe ze zdrowymi składnikami