Dieta ketogeniczna a brak woreczka żółciowego – co trzeba wiedzieć?

dieta ketogeniczna a brak woreczka żółciowego

Dieta ketogeniczna a brak woreczka żółciowego – czy to możliwe? Jak odżywiać się po zabiegu i czy można mimo wszystko stosować dietę wysokotłuszczową?

Choć usunięcie woreczka żółciowego jest bardzo powszechnym zabiegiem, wiąże się on z koniecznością zmiany nawyków żywieniowych u wielu pacjentów. W ich diecie od teraz powinny dominować produkty lekkostrawne. Czy można połączyć to zalecenie z założeniami diety wysokotłuszczowej? Sprawdź co warto wiedzieć w kwestii dieta ketogeniczna a brak woreczka żółciowego!

Dieta ketogeniczna a brak woreczka żółciowego

Kiedy szukasz informacji w sprawie dieta ketogeniczna a brak woreczka żółciowego, zwykle dowiadujesz się, że usunięcie woreczka stanowi przeciwwskazanie do stosowania tej diety. Czy tak jest faktycznie? Niekoniecznie. Po usunięciu woreczka żółciowego czeka cię okres rekonwalescencji – w tym czasie naprawdę lepiej zmienić nawyki żywieniowe. Później możesz wrócić do diety ketogenicznej! Nie będzie to jednak jej najbardziej klasyczna, bogata w obciążające wątrobę tłuszcze. Dla ciebie właściwsza będzie zmodyfikowana dieta ketogeniczna, oparta o produkty lekkostrawne.

Co jeść na keto przy braku woreczka żółciowego?

Co (i jak) jeść na diecie ketogenicznej, kiedy przeszedłeś zabieg usunięcia woreczka żółciowego? Przede wszystkim zmień źródła tłuszczy w diecie! Niech większość tłuszczu stanowi olej MCT albo oleje roślinne, np. oliwa z oliwek, olej lniany. Staraj się nie poddawać tych tłuszczów obróbce termicznej – lepiej dodaj je do potrawy już na talerzu, bezpośrednio przed zjedzeniem.

Posiłki staraj się przygotowywać na świeżo – unikaj odgrzewania potraw. Stawiaj też na przygotowywanie ich poprzez gotowanie (klasycznie lub na parze) i duszenie, rzadziej pieczenie. Od czasu do czasu możesz pozwolić sobie na zjedzenie produktów smażonych, ale niech ten sposób przygotowywania posiłków nie stanowi podstawy w twojej kuchni!

Przeczytaj:  Keto tort – przepis na czekoladowe i orzechowe ciasto urodzinowe. Wypieki na diecie low carb

Dieta ketogeniczna a brak woreczka żółciowego – czy to może się udać? Tak! Ważne jest jednak elastyczne podejście do diety i złagodzenie niektórych jej założeń!

Powiązane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
dieta keto a miesiączka

Dieta keto a miesiączka – jaki jest wpływ sposobu odżywiania na miesiączkowanie?

Następny artykuł
dieta ketogeniczna a dna moczanowa

Dieta ketogeniczna a dna moczanowa – najważniejsze informacje

Zobacz też