Dieta ketogeniczna a odchudzanie – co warto wiedzieć?

Osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, często szukają magicznych diet i środków umożliwiających im osiągnięcie świetnej sylwetki w krótkim czasie. Z tego powodu sięgają po tabletki na odchudzanie czy inne specyfiki, które nie zastąpią dobrze zbilansowanej diety redukcyjnej. Od pewnego czasu dużą popularnością wśród osób, które chcą schudnąć, cieszy się dieta ketogeniczna, a więc taka, w której spożywa się sporo tłuszczy, a praktycznie całkowicie eliminuje węglowodany. Czy ten model żywienia faktycznie działa i czy jest bezpieczny dla zdrowia? Podpowiadamy.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna opiera się na zmianie sposobu żywienia, który wpływa na procesy metaboliczne w organizmie człowieka. Zakłada całkowitą rezygnację ze spożywania węglowodanów na rzecz tłuszczy. Podstawowe założenie diety ketogenicznej określa zasada: „jedz tłuszcze, by spalać tłuszcze”. Okazuje się, że nadmiar tłuszczy w diecie wcale nie prowadzi do przyrostu tkanki tłuszczowej, a wręcz przeciwnie – organizm wchodzi w stan tzw. ketozy. Polega on na tym, że organizm czerpie energię z własnej tkanki tłuszczowej. Dieta ketogeniczna początkowo była dietą leczniczą, przeznaczoną dla pacjentów chorujących na padaczkę lekooporną i inne dolegliwości.

Jakie są wady diety ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna bardzo często jest skuteczna jeśli chodzi o odchudzanie, a więc utratę wagi. Jednak warto mieć świadomość, że ten model żywienia ma pewne skutki uboczne. Na początku osoby przechodzące na keto mają więcej energii, czują się lekko i szybko gubią kilogramy, dzięki czemu nie muszą sięgać po tabletki na odchudzanie, jednak zazwyczaj po 2-3 miesiącach te pozytywne efekty nie są już dostrzegalne, a pacjentom towarzyszy szereg nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak zmęczenie, rozdrażnienie, problemy z koncentracją czy ciągła ochota na słodycze.

Przeczytaj:  Czy nasycone kwasy tłuszczowe szkodzą zdrowiu?

Dużą trudność pacjentom sprawia komponowanie posiłków na diecie ketogenicznej, ponieważ muszą się one składać się w 80-90% z tłuszczy, a 10-20% z białka i niewielkiego dodatku węglowodanów. Nasze tradycyjne żywienie opiera się na węglowodanach, które stanowią standardowo około 50% spożywanych przez nas pokarmów. Dodatkowo rezygnacja z cukrów również dla wielu osób jest problemem. Ze względu na to, że dieta ketogeniczna znacznie ogranicza owoce i warzywa, może prowadzić do dużych niedoborów witamin i minerałów.

Czy podczas diety ketogenicznej można stosować tabletki na odchudzanie?

Warto zastanowić się, czy w naszym przypadku dieta ketogeniczna jest bezpieczną opcją. Z tego powodu przed przejściem na ten styl odżywiania, należy skonsultować się z lekarzem i wykonać podstawowe badania krwi, a następnie skontaktować się z dietetykiem. Podczas stosowania diety ketogenicznej można sięgać po dodatkowe suplementy, takie jak tabletki na odchudzanie. Jednak zawsze ich stosowanie warto skonsultować ze specjalistą. Lekarz może zalecić nam stosowanie dodatkowych suplementów, które uzupełnią witaminy i minerały, jakich nie dostarczamy sobie podczas diety ketogenicznej ze względu na ograniczenie spożycia owoców i warzyw. Pamiętajmy, że nieumiejętnie prowadzona dieta ketogeniczna może doprowadzić do kwasicy ketonowej, a więc stanu niebezpiecznego dla zdrowia.

Materiał partnera.

Powiązane:

Archiwum: lipiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
mąka kokosowa w diecie ketogenicznej

Mąka kokosowa w diecie ketogenicznej – co warto wiedzieć?

Następny artykuł
Dania węgierskie

Dania węgierskie: Tradycja i smak na talerzu

Zobacz też