Dieta ketogeniczna a wątroba – najważniejsze informacje

dieta ketogeniczna a wątroba

Kwestia dieta ketogeniczna a wątroba to temat wielu sporów. Jedni uważają, że duża ilość spożywanych tłuszczy chroni organizm (a zwłaszcza wpływa korzystnie na pracę wątroby i nerek), inni – wprost przeciwnie. Jak jest naprawdę? Wyjaśniamy! 

Dieta ketogeniczna to coraz bardziej popularny sposób odżywiania się, po który chętnie sięgają kolejne osoby. Czy jednak ten rodzaj diety jest dobry dla wszystkich? Wątpliwości budzi zwłaszcza kwestia dieta ketogeniczna a wątroba! Sprawdź, co warto wiedzieć!

Dieta ketogeniczna a wątroba – kiedy warto spróbować?

Osoby zdrowe oraz te, które nie cierpią na schorzenia takie jak zaburzenia pracy wątroby i nerek czy insulinooporność mogą śmiało próbować diety ketogenicznej. Jej wprowadzenie nie powinno negatywnie wpłynąć na ich zdrowie oraz pracę organów wewnętrznych. Wręcz przeciwnie! Dobrze skomponowana, zbilansowana o zdrowe tłuszcze dieta ketogeniczna pozwala zachować dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę.

Warto przy tym pamiętać, aby zwłaszcza początkowo szczególną uwagę zwrócić na jakość posiłków, a jeśli trzeba – skonsultować się z dietetykiem. Dieta ketogeniczna nie polega przecież na spożywaniu dużych ilości masła, margaryny czy smalcu! Zamiast nich na talerzu powinny często pojawiać się takie produkty jak np. łosoś, awokado czy orzechy.

Dla kogo dieta ketogeniczna nie jest najlepszym rozwiązaniem?

Ze stosowania diety ketogenicznej powinny zrezygnować osoby ze zdiagnozowaną niewydolnością wątroby lub nerek oraz innymi schorzeniami wątroby, nerek lub trzustki. Dlaczego? Kwestia dieta ketogeniczna a wątroba w takim przypadku wygląda inaczej niż u osób zdrowych. 

Zwiększone spożycie tłuszczy powoduje, że organy wewnętrzne (głównie wątroba i nerki) muszą radzić sobie z większym obciążeniem związanym z metabolizowaniem ciał ketonowych. W sytuacji, gdy organy te i tak nie są w pełni wydolne, dodatkowe obciążenie może doprowadzić do nasilenia się objawów chorobowych.

Przeczytaj:  Keto gofry – sprawdzony przepis na ketogeniczny deser

Kwestia dieta ketogeniczna a wątroba jest powodem wielu dyskusji. Wbrew pozorom sprawa jest jednak bardzo prosta. Dietę wysokotłuszczową z powodzeniem mogą stosować osoby zdrowe. Z kolei ci, którzy cierpią na schorzenia wątroby, nerek lub trzustki dla bezpieczeństwa powinni pozostać przy bardziej konwencjonalnych sposobach odżywiania.

Powiązane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Dieta ketogeniczna śródziemnomorska

Dieta ketogeniczna śródziemnomorska – zasady, które warto znać!

Następny artykuł
dieta ketogeniczna książka

Dieta ketogeniczna – książka, która odsłoni sekrety zdrowego odżywiania. Najlepsze lektury o nowym sposobie odżywiania

Zobacz też