Dieta ketogeniczna a dna moczanowa – najważniejsze informacje

dieta ketogeniczna a dna moczowa

Dieta ketogeniczna a dna moczanowa – co warto wiedzieć? Czy schorzenie to wyklucza, czy pozwala na stosowanie podstaw diety wysokotłuszczowej? Wyjaśniamy!

W skrócie:

  • Dna moczanowa to choroba zapalna stawów, spowodowana podwyższonym stężeniem kwasu moczowego we krwi, objawiająca się gorączką, obrzękiem i tkliwością stawów. ✔️
  • W leczeniu dny moczanowej odgrywa istotną rolę odpowiednia dieta, zalecana jest dieta wegetariańska oparta na warzywach, owocach, jajach, chudym źródle białka i tłuszczach roślinnych, przy odpowiednim nawodnieniu organizmu. ✔️
  • Wielu lekarzy odradza osobom z dną moczanową stosowanie diety ketogenicznej ze względu na wysoką zawartość puryn w tłustym mięsie, która może zwiększać poziom kwasu moczowego i wywoływać ataki. Decyzję o próbie diety ketogenicznej powinno się skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. ✔️

Czym jest dna moczanowa i co trzeba o niej wiedzieć?

Dieta ketogeniczna a dna moczanowa… to nie lada zagwozdka. Najpierw wyjaśnijmy, czym tak naprawdę jest ta przypadłość. 

Dna moczanowa to choroba zapalna stawów. Jej przyczyną jest podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi. Do najczęstszych objawów choroby należą: gorączka, obrzęk, zaczerwienienie i tkliwość w okolicach stawów. 

Uwaga ⚕️

Dna moczanowa zwykle dotyka mężczyzn po 40. roku życia.

Dna moczanowa należy do chorób metabolicznych – dlatego też bardzo dużą rolę w jej leczeniu odgrywa właściwa dieta. Pacjentom przede wszystkim zalecana jest dieta wegetariańska oparta o warzywa, owoce, jaja, chude źródła białka (np. mięso) i przetwory mleczne oraz tłuszcze roślinne. Ponadto ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu i wypijanie minimum 3 litrów wody każdego dnia! Ograniczyć natomiast należy cukry (a zwłaszcza słodycze). W przypadku dolegliwości bólowych można doraźnie stosować leki na stawy bez recepty.

Przeczytaj:  Olej lniany - niezbędny składnik zdrowej diety

Dieta ketogeniczna a dna moczanowa

Co warto wiedzieć w kwestii dieta ketogeniczna a dna moczanowa? Wielu lekarzy odradza chorym przechodzenie na diety niskowęglowodanowe, do których dieta ketogeniczna należy. Dlaczego? Większość sposobów odżywiania tego typu oparta jest o tłuste mięso, podroby i wywary mięsne. Wszystkie one zawierają duże ilości związków purynowych. A te z kolei podnoszą poziom kwasu moczowego i przyczyniają się do występowania kolejnych ataków dny moczanowej.

Wiadomo też, że 1-2 tygodnie po przejściu na dietę ketogeniczną rośnie poziom kwasu moczowego we krwi osób ją stosujących. Jednak już po kolejnych 2-3 tygodniach poziom ten spada do stanu początkowego.

Dieta ketogeniczna a dna moczanowa – czy warto próbować? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli pacjent chorujący na dnę moczanową chce spróbować diety ketogenicznej, najlepiej, aby swój indywidualny przypadek skonsultował z lekarzem lub dietetykiem. Wówczas uzyska fachową poradę i informacje pomagające mu podjąć odpowiedzialną decyzję.

Powiązane:

Archiwum: czerwiec 2023
1 komentarzy
  1. Mam dnę moczanowa, do tej pory miałem jeden atak. Od tamtego czasu starałem się trzymać dietę zalecana dla tej choroby. Pomimo tego miałem cały czas odczucie odrętwienia dużego palca u stopy, który od czasu ataku był zawsze delikatnie napuchnięty, przez co miał nieco mniejszy zakres ruchu. Zdarzało się również, że po wypiciu alkoholu następnego dnia palec był lekko nadwrażliwy. Po przejściu na keto objawy dny prawie ustąpiły, pozostało tylko delikatne odrętwienie w okolicy stawu, ale palcem odczuwam wszystko normalnie, bardzo poprawił się zakres ruchu, jest praktycznie taki sam, jak w drugiej stopie. Uważam więc, że warto spróbować 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
keto biszkopt

Keto biszkopt – pyszny biszkopt kokosowy

Następny artykuł
mąka bez węglowodanów

Mąka bez węglowodanów – produkty dozwolone na diecie keto

Zobacz też