Dieta ketogeniczna a dna moczanowa – najważniejsze informacje

dieta ketogeniczna a dna moczanowa

Dieta ketogeniczna a dna moczanowa – co warto wiedzieć? Czy schorzenie to wyklucza, czy pozwala na stosowanie podstaw diety wysokotłuszczowej? Wyjaśniamy!

Kwestia dieta ketogeniczna a dna moczanowa dla wielu osób została już dawno przesądzona. Jednak z uwagi na niejednoznaczne informacje w sieci, jedni uważają, że dna moczanowa to przeciwwskazanie do stosowania diety wysokotłuszczowej, a inni – wręcz odwrotnie. Jak jest naprawdę? Sprawdź!

Czym jest dna moczanowa i co trzeba o niej wiedzieć?

Dna moczanowa to choroba zapalna stawów. Jej przyczyną jest podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi. Do najczęstszych objawów choroby należą: gorączka, obrzęk, zaczerwienienie i tkliwość w okolicach stawów. Dna moczanowa zwykle dotyka mężczyzn po 40. roku życia.

Dna moczanowa należy do chorób metabolicznych – dlatego też bardzo dużą rolę w jej leczeniu odgrywa właściwa dieta. Pacjentom przede wszystkim zalecana jest dieta wegetariańska oparta o warzywa, owoce, jaja, chude źródła białka (np. mięso) i przetwory mleczne oraz tłuszcze roślinne. Ponadto ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu i wypijanie minimum 3 litrów wody każdego dnia! Ograniczyć natomiast należy cukry (a zwłaszcza słodycze).

Dieta ketogeniczna a dna moczanowa – czy warto?

Co warto wiedzieć w kwestii dieta ketogeniczna a dna moczanowa? Wielu lekarzy odradza chorym przechodzenie na diety niskowęglowodanowe, do których dieta ketogeniczna należy. Dlaczego? Większość sposobów odżywiania tego typu oparta jest o tłuste mięso, podroby i wywary mięsne. Wszystkie one zawierają duże ilości związków purynowych. A te z kolei podnoszą poziom kwasu moczowego i przyczyniają się do występowania kolejnych ataków dny moczanowej.

Wiadomo też, że 1-2 tygodnie po przejściu na dietę ketogeniczną rośnie poziom kwasu moczowego we krwi osób ją stosujących. Jednak już po kolejnych 2-3 tygodniach poziom ten spada do stanu początkowego.

Przeczytaj:  Dieta ketogeniczna – przeciwwskazania do stosowania diety keto. Skutki uboczne stanu ketozy

Dieta ketogeniczna a dna moczanowa – czy warto próbować? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli pacjent chorujący na dnę moczanową chce spróbować diety ketogenicznej, najlepiej, aby swój indywidualny przypadek skonsultował z lekarzem lub dietetykiem. Wówczas uzyska fachową poradę i informacje pomagające mu podjąć odpowiedzialną decyzję.

Powiązane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
dieta ketogeniczna a brak woreczka żółciowego

Dieta ketogeniczna a brak woreczka żółciowego – co trzeba wiedzieć?

Następny artykuł
izolaty białka

Izolaty białka serwatkowego - co to jest i do czego służy

Zobacz też