Dieta ketogeniczna a dna moczanowa – co warto wiedzieć? Czy schorzenie to wyklucza, czy pozwala na stosowanie podstaw diety wysokotłuszczowej? Wyjaśniamy!
Kwestia dieta ketogeniczna a dna moczanowa dla wielu osób została już dawno przesądzona. Jednak z uwagi na niejednoznaczne informacje w sieci, jedni uważają, że dna moczanowa to przeciwwskazanie do stosowania diety wysokotłuszczowej, a inni – wręcz odwrotnie. Jak jest naprawdę? Sprawdź!
Czym jest dna moczanowa i co trzeba o niej wiedzieć?
Dna moczanowa to choroba zapalna stawów. Jej przyczyną jest podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi. Do najczęstszych objawów choroby należą: gorączka, obrzęk, zaczerwienienie i tkliwość w okolicach stawów. Dna moczanowa zwykle dotyka mężczyzn po 40. roku życia.
Dna moczanowa należy do chorób metabolicznych – dlatego też bardzo dużą rolę w jej leczeniu odgrywa właściwa dieta. Pacjentom przede wszystkim zalecana jest dieta wegetariańska oparta o warzywa, owoce, jaja, chude źródła białka (np. mięso) i przetwory mleczne oraz tłuszcze roślinne. Ponadto ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu i wypijanie minimum 3 litrów wody każdego dnia! Ograniczyć natomiast należy cukry (a zwłaszcza słodycze).
Dieta ketogeniczna a dna moczanowa – czy warto?
Co warto wiedzieć w kwestii dieta ketogeniczna a dna moczanowa? Wielu lekarzy odradza chorym przechodzenie na diety niskowęglowodanowe, do których dieta ketogeniczna należy. Dlaczego? Większość sposobów odżywiania tego typu oparta jest o tłuste mięso, podroby i wywary mięsne. Wszystkie one zawierają duże ilości związków purynowych. A te z kolei podnoszą poziom kwasu moczowego i przyczyniają się do występowania kolejnych ataków dny moczanowej.
Wiadomo też, że 1-2 tygodnie po przejściu na dietę ketogeniczną rośnie poziom kwasu moczowego we krwi osób ją stosujących. Jednak już po kolejnych 2-3 tygodniach poziom ten spada do stanu początkowego.
Dieta ketogeniczna a dna moczanowa – czy warto próbować? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli pacjent chorujący na dnę moczanową chce spróbować diety ketogenicznej, najlepiej, aby swój indywidualny przypadek skonsultował z lekarzem lub dietetykiem. Wówczas uzyska fachową poradę i informacje pomagające mu podjąć odpowiedzialną decyzję.
Powiązane:
- Dieta ketogeniczna a brak woreczka żółciowego – co trzeba wiedzieć?
- Dieta ketogeniczna a cholesterol – jak dieta niskowęglowodanowa wpływa na zdrowie?
- Dieta ketogeniczna – książka, która odsłoni sekrety zdrowego odżywiania. Najlepsze lektury o nowym sposobie odżywiania
- Dieta keto a miesiączka – jaki jest wpływ sposobu odżywiania na miesiączkowanie?
- Dieta ketogeniczna – dla kogo będzie to dobry wybór?
- Dieta ketogeniczna — opinie
Mam dnę moczanowa, do tej pory miałem jeden atak. Od tamtego czasu starałem się trzymać dietę zalecana dla tej choroby. Pomimo tego miałem cały czas odczucie odrętwienia dużego palca u stopy, który od czasu ataku był zawsze delikatnie napuchnięty, przez co miał nieco mniejszy zakres ruchu. Zdarzało się również, że po wypiciu alkoholu następnego dnia palec był lekko nadwrażliwy. Po przejściu na keto objawy dny prawie ustąpiły, pozostało tylko delikatne odrętwienie w okolicy stawu, ale palcem odczuwam wszystko normalnie, bardzo poprawił się zakres ruchu, jest praktycznie taki sam, jak w drugiej stopie. Uważam więc, że warto spróbować 😉