Ciąża a dieta. Czy sposób odżywiania wpływa na wyniki badań?

Ciąża to czas szczególnej troski o zdrowie. Ważny jest właściwy sposób odżywiania, aktywność fizyczna, czy badania kontrolne. Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy dieta ma znaczenie w kontekście badań, np. prenatalnych? 

Celem badań prenatalnych jest kontrola stanu zdrowia nienarodzonego dziecka, wczesne wykrycie ewentualnych wad rozwojowych i chorób genetycznych. Tego rodzaju badania dzieli się na przesiewowe i diagnostyczne. Te drugie określane są również jako inwazyjne, ponieważ oznaczają pobranie płynu owodniowego, czy fragmentu łożyska. Jako takie wiążą się z pewnego rodzaju ryzykiem. Jednak ciąża to nie tylko badania prenatalne, ale też standardowe badania krwi, czy moczu, które służą monitorowaniu stanu zdrowia matki. Warto pamiętać, że dieta może wpływać na wyniki niektórych badań.

Znaczenie badań prenatalnych

Badania prenatalne nie są obowiązkowe, jednak w wielu przypadkach zalecane. Lekarze coraz częściej sugerują, żeby poddawać się badaniom przesiewowym jak USG, czy test potrójny. Pozwalają one wykluczyć poważne schorzenia i dają przyszłym rodzicom poczucie bezpieczeństwa, którego tak bardzo w tym czasie potrzebują. Od kiedy robi się badania prenatalne? Właściwy termin podaje lekarz prowadzący – część z nich wykonywana jest w I trymestrze, niektóre w okolicy 10-11 tygodnia, inne przeprowadza się w II trymestrze.

Zastanawiasz się, czy dieta może wpłynąć na wyniki badań prenatalnych? W przypadku tego rodzaju diagnostyki twój sposób odżywiania nie ma znaczenia. Badania służą wykrywaniu wad rozwojowych i chorób genetycznych. Większość z nich nie wymaga również specjalnego przygotowania, czy przychodzenia do przychodni na czczo. Musisz jednak pamiętać, że to, co jesz ma niebagatelny wpływ na twoje zdrowie. Tym samym, od ciebie zależy, czy dostarczysz maluszkowi wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych.

Przeczytaj:  Jak przygotować mięso do pieczenia?

Co musisz wiedzieć o badaniach prenatalnych?

Pierwsze badania prenatalne, które możesz wykonać to tzw. badania przesiewowe. Pozwalają one ocenić ryzyko wystąpienia wad i chorób u dziecka. Część z nich jest refundowana, dlatego wykonasz je bezpłatnie. Za niektóre trzeba jednak zapłacić. Jeśli interesuje cię koszt czułego testu wykrywającego najważniejsze choroby genetyczne, sprawdź tu: Nifty Pro badanie cena. Pamiętaj, że na wyniki tych badań twoja dieta nie ma wpływu. Jeśli wahasz się, czy je wykonać, porozmawiaj z lekarzem prowadzącym ciążę. Dostarczy ci wszystkich informacji, których potrzebujesz.

Kiedy dieta ma znaczenie?

Twoje odżywianie ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Prawidłowo zbilansowana dieta dostarczy odpowiednie ilości kalorii, białka, kwasu foliowego, wapnia, kwasów omega-3 oraz witamin, co ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia malucha. Dieta bogata w proste węglowodany może zwiększyć ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej. Dlatego istotne jest, aby była zrównoważona i zawierała odpowiednią ilość białka, zdrowych tłuszczów i złożonych węglowodanów.

Twój sposób odżywiania może wpłynąć na wyniki niektórych badań krwi. Zbyt mała podaż żelaza może skutkować anemią, która z kolei wpłynie na pogorszenie twojego samopoczucia i stan zdrowia dziecka. Aby zapobiec anemii, warto wprowadzić do jadłospisu produkty zawierające żelazo, takie jak czerwone mięso, ryby, drób, czy brokuły. Warto również zadbać o dostarczenie wystarczającej ilości witaminy C, która pomaga w przyswajaniu żelaza.

Braki w diecie zostaną zauważone także podczas badania poziomu witamin i minerałów –  te mogą pokazać, czy dostarczasz organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych. Twoja dieta powinna być zrównoważona i bogata w różnorodne produkty, by dostarczyć ci wszystkich niezbędnych składników. 

Badania prenatalne mają dać odpowiedź na pytanie, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy nie grożą mu choroby genetyczne. Twój sposób odżywiania nie wpłynie na wyniki, choć ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia malucha. Ciąża jest czasem, kiedy w szczególny sposób musisz zadbać o zbilansowaną dietę dla siebie i dziecka. Dzięki temu będziesz miała pewność, że zrobiłaś wszystko, co możliwe, by urodzić zdrowego i silnego maluszka.

Przeczytaj:  Czym różnią się kwasy tłuszczowe nasycone od nienasyconych

Treść promocyjna

Powiązane:

Archiwum: czerwiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
keto pizza serowa

Keto pizza serowa – przepis na spód i pomysły na dodatki

Następny artykuł
keto zapiekanka

Keto zapiekanka z brokułami – pomysł na keto obiad

Zobacz też