Dieta keto a karmienie piersią – czy to dobre połączenie?

dieta keto a karmienie piersią

Dieta keto a karmienie piersią to temat, który lekarze i dietetycy zaczęli bardziej zgłębiać wraz z coraz większą popularnością diety wysokotłuszczowej. Poznaj wyniki ich badań i obserwacji!

Co warto wiedzieć w kwestii dieta keto a karmienie piersią? Czy podczas karmienia dziecka możesz jednocześnie zachować ulubiony sposób odżywiania? Wyjaśniamy!

Dieta keto a karmienie piersią – tak czy nie?

Czy karmiąc dziecko możesz jednocześnie wciąż stosować dietę ketogeniczną? Tak – jeśli odpowiednio ją zmodyfikujesz!

Kobietom karmiącym nie zaleca się pozostawania na diecie ketogenicznej w jej najbardziej restrykcyjnej postaci. Dlaczego? Podczas karmienia piersią dziecko każdego dnia pozbawia cię ok. 30 gramów węglowodanów. Jeśli więc wciąż będziesz spożywała ich minimalne ilości (poniżej 50 gramów dziennie), możesz zaszkodzić sobie lub swojemu dziecku! 

W skrajnych przypadkach zbyt mała ilość spożywanych węglowodanów powoduje kwasicę ketonową – poważny stan wymagający szybkiej reakcji i hospitalizacji. Do jego pierwszych objawów należą: zawroty i bóle głowy, ból w klatce piersiowej, osłabienie i senność. Z czasem dochodzi do zaburzeń świadomości, a ostatecznie – śpiączki. Nie warto więc ryzykować!

Jak dostosować dietę ketogeniczną do potrzeb matek karmiących?

Jak już wspomnieliśmy – podczas karmienia piersią nie musisz jednak całkowicie rezygnować z diety ketogenicznej. Wystarczy, że nieco ją zmodyfikujesz i zwiększysz ilość przyjmowanych węglowodanów. Jak? Prosty i bardzo zdrowy sposób to włączenie do codziennej diety owoców. Wystarczą już 3-4 większe sztuki dziennie, abyś uzyskała właściwy poziom węglowodanów!

Dieta keto a karmienie piersią to temat, na który do niedawna większość lekarzy wypowiadała się dość jednoznacznie. Nie pochwalali takiego połączenia i zalecali matkom karmiącym rezygnację z dotychczasowego modelu odżywiania. Dziś wiadomo jednak, że na czas karmienia wystarczy jedynie lekko zmodyfikować dietę. Z czasem możesz wrócić do niej w pełnym zakresie!

Przeczytaj:  Mąka bez węglowodanów – produkty dozwolone na diecie keto

Powiązane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
dieta ketogeniczna a hashimoto

Dieta ketogeniczna a hashimoto – sprawdź, co warto wiedzieć!

Następny artykuł
dieta keto a miesiączka

Dieta keto a miesiączka – jaki jest wpływ sposobu odżywiania na miesiączkowanie?

Zobacz też