Keto makaron bez mąki pszennej. Co jeść na diecie ketogenicznej?

keto makaron

W diecie niskowęglowodanowej wyeliminowany zostaje cukier czy mąka pszenna. Czym jest keto makaron? Jakie przepisy z jego udziałem są ciekawe? Czy zastąpi tradycyjny makaron? Przekonaj się już teraz!

Dieta ketogeniczna, keto czy dieta niskowęglowodanowa to określenia na bardzo popularny sposób odżywiania. Osoby, które decydują się przejść na dietę keto chcą przede wszystkim schudnąć. Dieta może także pomóc w walce z wieloma schorzeniami. Podstawowym założeniem jest taka modyfikacja menu, by głównym źródłem energii stały się nie węglowodany, a tłuszcze. W ten sposób zostaje zminimalizowane uczucie głodu, a także chęć podjadania pomiędzy posiłkami. Rezygnacja z węglowodanów to przede wszystkim odstawienie słodyczy. Na diecie keto zabronione są produkty pszenne, a więc także makarony. Czym je zastąpić? Poznaj przepis na keto makaron! Sprawdź przepisy, w których będzie ważnym składnikiem.

Keto makaron – czym jest?

Makaron ketogeniczny to produkt, który nie zawiera mąki pszennej. W sklepach dostępny jest makaron konjac, który został stworzony z myślą o osobach na diecie niskowęglowodanowej. Jego głównym składnikiem jest glukomannan konnyak, czyli rozpuszczalny w wodzie błonnik pozyskany z korzenia azjatyckiej rośliny konnyak. Czym charakteryzuje się ten keto makaron? Przede wszystkim jest naturalnym produktem bez cukru, skrobi, pszenicy. Wyrób nie posiada własnego smaku, dlatego swobodnie możesz go łączyć np. z dowolnymi sosami. Łatwo wchłania wszelkie aromaty i smaki, a do tego jest wyjątkowo prosty do przygotowania – wystarczy go przepłukać, a następnie ugotować lub usmażyć. Czas przyrządzania to 2-3 minuty. Wszystkie składniki niezbędne do wyprodukowania makaronu keto pochodzą od sprawdzonych i certyfikowanych dostawców. Z makaronem konjac bez trudu przygotujesz ulubiony keto obiad!

Przeczytaj:  Warzywa na keto diecie – czy wszystkie są wskazane?

A jeśli nie makaron konjac? Jak samodzielnie przygotować makaron keto?

Nie musisz sięgać po gotowe produkty, ponieważ z łatwością przygotujesz niskowęglowodanowy makaron dosłownie z kilku składników. Domowe spaghetti możesz przyrządzić z mozzarelli i jajka.

  1. Pierwszym krokiem jest rozpuszczenie sera. Możesz to zrobić w piekarniku lub w mikrofalówce.
  2. Gdy nieco ostygnie, dodaj żółtko i całość wymieszaj, a następnie szybko podgrzej (wystarczy kilkanaście sekund).
  3. Przygotuj dwa natłuszczone arkusze papieru do pieczenia i umieść pomiędzy nimi przygotowaną masę.
  4. Rozwałkuj na placek, z którego wytniesz odpowiadający ci kształt makaronu.
  5. Gotowe kluski wstaw na 4 godziny do lodówki. Po tym czasie makaron będzie gotowy do przyrządzania.

Makaron ketogeniczny – przepis na keto obiad

Jeśli chcesz przygotować obiad keto na bazie makaronu, wypróbuj przepis na spaghetti z cukinii z krewetkami. To przykład smacznego dania o niewielkiej zawartości węglowodanów, które przygotujesz bardzo szybko.

  1. Cukinię pokrój na wstążki i podsmaż na maśle, a następnie dorzuć krewetki.
  2. Całość dopraw solą, pieprzem i czosnkiem.
  3. Do keto makaronu podaj sos sporządzony z masła, śmietany i startego parmezanu.
  4. Całość udekoruj natką pietruszki.

Jeśli spodziewasz się dziecka i chcesz przyrządzić makaron ketogeniczny, warto się upewnić czy można jeść parmezan w ciąży Dobro dziecka jest zawsze najważniejsze!

Na czym polega dieta keto?

W diecie ketogenicznej głównym źródłem kalorii są tłuszcze i to one stanowią podstawę żywienia. Najlepiej wybierać produkty jak najmniej przetworzone, tłuszcze nasycone i jednonienasycone (masło, olej kokosowy, orzechy, awokado). Źródłem węglowodanów dostarczanych organizmowi powinny być owoce i warzywa, ale raczej te, które zawierają ich jak najmniej (głównie zielone warzywa). Wśród produktów dozwolonych na diecie keto znajdziesz nie tylko keto makaron, lecz także:

  • mięso, ryby i owoce morza;
  • jaja;
  • nabiał;
  • warzywa;
  • orzechy;
  • tłuszcze naturalne.

Czego nie można jeść i pić na tej diecie?

Lista produktów zakazanych zawiera:

  • słodycze;
  • napoje słodzone i gazowane;
  • produkty pszenne;
  • ryż;
  • banany;
  • ziemniaki;
  • banany;
  • winogrona;
  • pomarańcze;
  • jabłka;
  • ananasy.
Przeczytaj:  Jakie orzechy na keto – które rodzaje warto uwzględnić w diecie?

Wskazówki dla osób na diecie ketogenicznej

Zanim zdecydujesz o przejściu na dietę keto, zasięgnij porady lekarza i dietetyka, wykonaj niezbędne badania. Od twojego ogólnego stanu zdrowia zależy bowiem, czy tego rodzaju żywienie przyniesie oczekiwane korzyści. Przeciwwskazaniem są choroby nerek, wątroby czy trzustki. Wśród zalet diety wymienia się nie tylko redukcję masy ciała. Zyskiem jest też poskromienie apetytu i chęci na słodycze, redukcję obrzęków, uregulowanie poziomu cukru we krwi.

Dieta ketogeniczna może pomóc pozbyć się problemów zdrowotnych, jednak nie każdy powinien decydować się na tego rodzaju rewolucję żywieniową. Jeśli zdecydujesz się przejść na dietę keto, rozsądnie układaj menu, wykorzystując dozwolone produkty. Pamiętaj, że możesz samodzielnie przygotowywać zdrowe i smaczne dania lub np. sięgać po gotowy keto makaron. W razie wątpliwości skorzystaj z porady dietetyka.

Powiązane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
keto brownie

Keto brownie – jak przygotować czekoladowe ciasto dla osób na diecie? Poznaj przepis na deser bez mąki i cukru

Następny artykuł
keto produkty

Keto produkty i dieta ketogeniczna – co warto wiedzieć? Założenia diety ketogenicznej

Zobacz też