Keto grypa – objawy grypy ketogenicznej. Jak wygląda proces adaptacji w diecie ketogenicznej?

keto grypa

Keto grypa nie ma nic wspólnego ze znaną wszystkim jednostką chorobową, to skutek uboczny przejścia na dietę ketogeniczną. Objawy pojawiają się najczęściej po pierwszej lub drugiej dobie od wprowadzenia zmian. Sprawdź, jakie są objawy grypy ketogenicznej!

Dieta ketogeniczna polega na eliminacji węglowodanów z diety. Źródłem energii mają stać się tłuszcze, dlatego też podstawową zasadą jest zwiększenie ich podaży. Keto grypą nazywa się zespół objawów towarzyszących osobom wchodzącym w stan ketozy. Taka chwilowa zmiana samopoczucia i niepokojące objawy przypominające wirusówkę są wynikiem zmniejszenia ilości węglowodanów w diecie. Inaczej mówiąc, w chwili gdy rozpoczynasz cukrowy detoks, możesz czuć się nie najlepiej, a stopień intensywności objawów może być odmienny u każdej osoby. Czy warto rezygnować z diety, gdy dotknie cię grypa keto? Co warto wiedzieć o objawach grypy ketonowej?

Keto grypa – jakie są objawy keto grypy?

Objawy grypy ketogenicznej mogą pojawić się po 24, ale także 48 godzinach od momentu odstawienia węglowodanów.

  1. Pierwsze objawy grypopodobne mogą nasuwać podejrzenie przeziębienia, choroby wirusowej. Zazwyczaj mijają po upływie tygodnia.
  2. Do najczęstszych należy uczucie zmęczenia, osłabienia, rozbicia, rozdrażnienie i kłopoty ze snem.
  3. Mogą pojawić się bóle głowy i mięśni, a także katar i podwyższona temperatura.
  4. Niektóre osoby mogą zmagać się z objawami ze strony układu pokarmowego jak nudności, bóle brzucha, zaparcia lub biegunki oraz, dość rzadko występujące, wymioty. O
  5. soby zaczynające dietę mogą doświadczać huśtawki nastrojów oraz odczuwać wzmożony apetyt.
Przeczytaj:  Dieta ketogeniczna: produkty zakazane i polecane do spożycia

Oczywiście nie każda osoba na diecie keto będzie mieć takie same objawy, bo keto grypa nie zawsze trwa tyle samo. Niektóre objawy mijają szybciej, inne utrzymują się dłużej. Całkowicie naturalnym objawem wchodzenia w stan ketozy jest częstsze oddawanie moczu czy pojawienie się brzydkiego zapachu z ust. Należy je traktować jako naturalny efekt diety.

Keto grypa – proces adaptacji i stan ketozy

Grypa keto bywa nazywana grypą węglowodanową, ponieważ jest skutkiem znacznego zminimalizowania ilości spożywanych węglowodanów. W organizmie dochodzi do niedocukrzenia. Taki stan nazywany jest hipoglikemią. Im więcej węglowodanów było dotychczas w twojej diecie, tym dotkliwsze mogą być objawy odstawienia cukru. Ważne, aby zdać sobie sprawę, że jest to proces adaptacji, przystosowania się organizmu do zmian. W diecie keto źródłem energii mają być tłuszcze, dlatego to na nich będzie się opierać codzienny jadłospis. Po zakończeniu procesu adaptacji stężenie glukozy znacznie się obniża, następnie dochodzi do uregulowania poziomu cukru we krwi. Ketoadaptacja może trwać tydzień lub dwa, a nasilenie objawów keto grypy obserwuje się 3-5 dnia od momentu redukcji ilości węglowodanów w diecie.

Keto flu a dieta ketogeniczna – co jeszcze warto wiedzieć?

W procesie ketoadaptacji dochodzi do zwiększenia ilości wydalanego moczu, co oznacza szybszą utratę wody oraz elektrolitów. To właśnie niedobory powodują nieprzyjemne objawy jak zmęczenie lub problemy trawienne. Aby jak najłagodniej przejść przez ten trudny okres, warto stosować się do kilku wskazówek. Przede wszystkim istotne jest nawadnianie organizmu. Zwłaszcza w pierwszych dniach diety musisz pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów. Najlepsza jest woda lub woda z sokiem z cytryny. Owoc nie tylko dostarczy witaminę C, ale pomaga usuwać toksyny z organizmu i zmniejsza ilość kwasu moczowego. Możesz także sięgnąć po apteczne preparaty jak woda z elektrolitami. Warto również zwiększyć nieco ilość soli w posiłkach. Aby łagodzić skutki uboczne diety, pij bulion, jedz rosół, czyli odżywcze płyny z dodatkiem soli.

Przeczytaj:  Keto wesele – czym jest dieta ketogeniczna i jak stworzyć menu weselne w stylu keto?

Grypa keto a spożycie tłuszczu

Organizm pozbawiony węglowodanów nadal potrzebuje energii, szuka więc zastępczego źródła. Mają nim być tłuszcze, dlatego od samego początku diety musisz zadbać o prawidłowo zbilansowane posiłki. Oznacza to dostarczanie organizmowi większej ilości zdrowych tłuszczów. Po jakie produkty najlepiej sięgnąć podczas keto grypy? Wybierz tłuste ryby, orzechy, awokado, olej lniany, kokosowy i olej MCT. Początek diety nie jest też dobrym momentem na zmniejszanie ilości kalorii, dlatego dbaj o regularne i wartościowe posiłki. Pamiętaj, że główną zasadą jest zwiększenie podaży tłuszczów, które mają stanowić 80% lub 90% dostarczanych składników pokarmowych, natomiast węglowodany jedynie 10%. Istotny jest jednak sposób, w jaki będziesz obniżać spożycie węglowodanów. Choć masz kilka możliwości, najlepiej rób to stopniowo. Dzięki temu objawy keto grypy nie będą zbyt uciążliwe.

Jak łagodzić objawy grypy ketonowej?

Aby jak najszybciej przyzwyczaić się do zmian w diecie i zminimalizować przykre skutki keto grypy, musisz nawodnić i dobrze odżywić organizm. Efekty uboczne będą mniej odczuwalne, jeśli nie zapomnisz o odpoczynku. Szczególnie w pierwszych dniach ważna jest odpowiednia dawka snu, aromatyczne kąpiele pozwalające zminimalizować ból i skurcze mięśni, czy aktywność fizyczna. Osobom stosującym dietę keto zaleca się początkowo lekkie ćwiczenia gimnastyczne. Może to być joga, pilates, ale także codzienny spacer, który wpłynie pozytywnie nie tylko na ciało, ale również na samopoczucie. Aby zmniejszyć objawy, odstaw alkohol oraz mocną kawę, które wpływają niekorzystnie na poziom nawodnienia organizmu. Jeśli nie umiesz zrezygnować z kawy, postaraj się ograniczyć jej ilość i moc.

Gdy symptomy grypy ketogenicznej nie mijają

Jeśli mimo zastosowania wskazówek nieprzyjemne skutki uboczne diety ketonowej nie ustępują, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Z wizytą nie należy zwlekać, być może keto dieta nie jest dla ciebie. Jeszcze przed wprowadzeniem zmian w sposobie odżywiania warto wykonać podstawowe badania i zasięgnąć porady dietetyka. Należy także wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do stosowania diety ketogenicznej – choroby nerek, wątroby, trzustki. Grypa ketogeniczna nie musi też oznaczać, że dieta zaczęła działać. Bywa, że jest to objaw ostrzegawczy, którego nie należy bagatelizować. Być może konieczne będzie wprowadzenie innego rodzaju diety.

Przeczytaj:  Paski do badania ketozy - jak sprawdzić poziom ketonów i czym to grozi

Przed przejściem na keto dietę nie jesteś w stanie ocenić, czy objawy keto grypy wystąpią, czy też nie. Na pewno doświadczysz obniżenia poziomu insuliny i związanego z nią spadku formy. Możesz czuć wzmożony apetyt, a nawet chęć na słodkie. Pamiętaj, że wszystkie przykre skutki powinny ustąpić – wraz z upływem czasu będzie coraz lepiej, a wkrótce zauważyć efekty diety.

Powiązane:

Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
keto zupa

Keto zupa – przepis na zupę pomidorową, rosół i zupę krem. Co jeść na diecie ketogenicznej?

Następny artykuł
keto kokosanki

Pyszne keto kokosanki bez cukru, na bazie mąki kokosowej

Zobacz też