Dieta keto dla psów. Jak prawidłowo karmić?

dieta dla psów

Aktualizacja artykułu: 15.04.2023

Sprawdzono merytorycznie oraz dodano wypowiedź eksperta z portalu Zwierzaki.pl

Prawidłowe odżywianie się jest istotne w życiu nie tylko ludzie, ale i ich czworonogów. Różne rasy psów mogą mieć nieco inne zalecenia żywieniowe, ale ogólne zasady prezentują się przeważnie podobnie. Zatem dziś temu się przyjrzymy.

Dieta keto a rasy psów

Mogłoby się wydawać, że pupile nie potrzebują w ogóle węglowodanów. I jest to częściowo prawda. W diecie psów najważniejsze jest białko i tłuszcz i to bez względu na rasy psów.

Jednakże węglowodany są niezbędne w diecie, gdyż dzięki nim dostarczamy psiakowi energii w postaci glukozy. Jest ona także głównych źródłem błonnika pokarmowego.

Z węglowodanów można podawać psom: jęczmień, owiec, ryż brązowy, całą kukurydzę, ziemniaki, proso.

Jak widać, dieta keto pod pewnymi względami może być wskazana dla naszych psiaków niezależnie od rasy psów. Jednak do wszystkiego należy podchodzić z umiarem. Dzięki temu pupil będzie otrzymywał odpowiednią ilość składników odżywczych koniecznych do jego prawidłowego rozwoju.

Dieta dla psa powinna być zrównoważona i dostarczać mu odpowiedniej ilości białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i minerałów. Ważne jest, aby dobierać karmę dla psa odpowiednio do jego wieku, wagi, aktywności fizycznej oraz stanu zdrowia. Niektóre psy mogą mieć specjalne wymagania żywieniowe, na przykład ze względu na alergie pokarmowe, wówczas dieta powinna być dobrane indywidualnie, pod okiem lekarza weterynarii lub specjalisty ds. żywienia zwierząt.

Agnieszka Poll – ekspertka i redaktorka w portalu Zwierzaki.pl

Rasy psów a żywienie – ogólne informacje

Prawidłowe odżywianie się może poprawić stan zdrowia zwierzaka, przedłużyć jego długość życia i poprawić samopoczucie. Gdy je zaniedbujemy, możemy skazać rasy psów na różne choroby, jak nadwaga, cukrzyca, schorzenia szkieletu i stawów, a nawet rak.

Przeczytaj:  Cykliczna dieta ketogeniczna – zasady oraz zalety i wady diety

Jaki sposób odżywianie będzie najlepszy? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż rasy psów się różnią i ich potrzeby są różne. Zależą od wymiarów, wieku, wagi, a nawet aktywności fizycznej. Dlatego pokarm należy zawsze dostosowywać indywidualnie.

Istotne przy wyborze jest to, by jedzenie można było podawać długoterminowe, gdyż częste zmiany niestety obciążają organizm psa, co może doprowadzić do problemów trawiennych.

Karma dla szczeniąt i dorosłych psów a rasy psów

Pierwsze tygodnie życia szczeniaka to żywienie się przede wszystkim mlekiem matki. Dopiero po tym czasie należy uczyć go jedzenia pożywiania o bardziej stałej konsystencji. Do tego przydadzą się specjalne karmy dla szczeniąt, które przeważnie nie różnią się, gdy chodzi o rasy psów.

Karma ta powinna zaspokajać zapotrzebowania organizmu na energie. W przypadku psów z hodowli warto podpytać hodowcę o rady dotyczące karmienia psiaka.

Po szóstym miesiącu przeważnie stawiamy na obniżanie wartości energetycznej jedzenia, by nie doprowadzić do zbyt intensywnego rozwoju. Może to bowiem doprowadzić do problemów ze stawami, co będzie trwało do końca życia.

Zmiany w karmach powinno się wprowadzać stopniowo wraz z rozwojem psiaka

Karmienie a rasy psów – substancje odżywcze w jedzeniu

Istotne jest zwracanie uwagi na to, czy w diecie psiaka są wszystkie składniki odżywcze, jakich ten potrzebuje. Nie mają tutaj wpływu rasy psów, gdyż każdy z nich potrzebuje tych samych składników

  • Białka

W psiej diecie najważniejsze są białka. Stanowią istotne źródło energii i aminokwasów, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu psa. Dlatego mięso jest nieodłącznym elementem diety naszego pupila.

Karma dla psów powinna zatem składać się 70% z mięsa (rodzaj nie jest ważny). Takie żywienia związane jest z tym, że pies jest potomkiem wilków, drapieżników, mięsożerców.

  • Tłuszcze
Przeczytaj:  Dieta ketogeniczna jako sposób na choroby autoimmunologiczne

Nienasycone kwasy tłuszczowe znajdziemy przede wszystkim w rybach. Wspierają one układ odpornościowy i działają przeciwzapalnie. Niektóre oleje powinny być pochodzenia zwierzęcego, a niektóre roślinnego. Zwłaszcza że to w nich rozpuszczają się niektóre witaminy. Tłuszczów powinno być mniej niż węglowodanów i białek.

  • Węglowodany

Znajdziemy je między innymi w ziemniakach czy zbożach. Jednak trzeba przyznać, że nie są one niezbędne w diecie psiaka. Zwłaszcza gdy podajemy karmę, w której jest wystarczająca ilość węglowodanów. W innym wypadku warto dodawać do diety płatki lub kasze.

  • Witaminy i mikroelementy

Nie można zapomnieć także i o tych elementach, które znajdziemy w owocach, warzywach i ziołach. Jednak należy to podawać w odpowiedniej ilości naszemu psu. Pożywienie musi być bowiem odpowiednio zróżnicowane. Dlatego nie można stawiać na samo mięso.

Najlepsze proporcje jedzenia to 70% mięsa 25 % warzyw i owoców oraz 5% zbóż.

Powiązane:

Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Dlaczego dieta low carb może być skutecznym sposobem na utratę wagi i poprawę zdrowia

Dlaczego dieta low carb może być skutecznym sposobem na utratę wagi i poprawę zdrowia?

Następny artykuł
ciasteczka keto

Ciasteczka keto maślane z czekoladą – sprawdzony przepis

Zobacz też