Ciąża to czas, gdy należy zadbać bardziej nie tylko o siebie, ale również o swoje dziecko. Ważna w tym czasie jest odpowiednia dieta, która pokryje rosnące zapotrzebowanie energetyczne. Sprawdź, czy dieta keto w ciąży jest bezpieczna.
Okres ciąży stanowi spore wyzwanie dla organizmu. Odpowiednio zbilansowana dieta dostarcza niezbędnych składników zarówno matce, jak również rozwijającemu się dziecku. Chodź dużo mówi się o diecie ketogenicznej, jako zdrowym sposobie odżywiania, brakuje danych, które potwierdzają, że dieta keto w ciąży jest bezpieczna.
Dieta keto w ciąży – jak działa na organizm?
Dieta ketogeniczna ma na celu wywołanie w organizmie konkretnej reakcji metabolicznej. W wyniku braku podaży węglowodanów, organizm przestawia się na pozyskiwanie energii z tłuszczów, które muszą jednak być dostarczane wraz z pokarmem.
Stan ketozy korzystnie wpływa na organizm, jednak może powodować niedobory witamin i minerałów. Jest to kwestia całkowicie indywidualna, jednak okres ciąży wymaga odpowiedniej diety, która dostarczy do organizmu mamy i dziecka wszystkie składniki odżywcze. Dlatego niedobór niektórych substancji może powodować zaburzenia rozwoju u płodu. Dieta keto w ciąży jest wskazana.
Dieta keto w ciąży – dlaczego nie jest bezpieczna?
Dieta keto w ciąży nie jest w pełni bezpieczna zarówno dla kobiety, jak jej dziecka. Przede wszystkim dieta ketogeniczna i jej działanie na organizm jest w dalszym ciągu w etapie badań. Choć wykazuje pozytywne skutki w leczeniu chorób o podłożu neurologicznym, czy nowotworów, nie była sprawdzana pod kątem bezpieczeństwa w ciąży. Dlatego też okres ciąży i karmienia piersią nie jest dobrym momentem na rozpoczynanie tego rodzaju odżywiania.
Zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze w ciąży sprawia, że stosowanie diety ketogenicznej w tym czasie jest niewskazane. Dieta w okresie ciąży powinna zawierać wszystkie składniki odżywcze, w tym dużą ilość witamin i minerałów, a także węglowodanów tj. kasze, makarony czy pełnoziarniste pieczywo.
Powiązane:
- Maltitol keto – czy jest wskazany na tego rodzaju diecie?
- Dieta ketogeniczna a cukrzyca typu 2 – najważniejsze informacje
- Ile kalorii na diecie keto powinieneś spożywać?
- Główne źródła energii dla organizmu – co jeść, by zapewnić odżywienie wszystkim tkankom? Najważniejsze pokarmy
- Dieta keto a miesiączka – jak dieta wpływa na miesiączkowanie?
- Dieta ketogeniczna – padaczka i naturalne metody leczenia. Jak pożywienie wpływa na ograniczenie napadów epilepsji?