Dieta ketogeniczna – padaczka i naturalne metody leczenia. Jak pożywienie wpływa na ograniczenie napadów epilepsji?

dieta ketogeniczna padaczka

Dieta może wpływać znacząco na stan organizmu. Odpowiednie żywienie jest stosowane także w leczeniu epilepsji. Dowiedz się jak działa dieta ketogeniczna – padaczka i łagodzenie jej objawów.

To co jemy ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Odpowiednia dieta sprawdza się także w przypadku leczenia padaczki lekoopornej. Dieta ketogeniczna a padaczka i jej leczenie są przedmiotem licznych badań. Wykazano bowiem zaskakujące efekty w leczeniu epilepsji przy zastosowaniu diety ketogenicznej.

Dieta ketogeniczna a padaczka – na czym polega?

Dieta ketogeniczna a padaczka wciąż wzbudza kontrowersje. Dieta ketogeniczna jest bowiem oparta na produktach bogatych w tłuszcz. Mocno ograniczone są węglowodany, które są uznawane za główne źródło energii. W czasie stosowania diety ketogenicznej dochodzi do produkcji ciał ketonowych, które stanowią główne źródło energii. Za ich produkcję odpowiedzialna jest wątroba. Ograniczone spożycie węglowodanów wykazuje działanie lecznicze w przypadku schorzeń takich jak padaczka, cukrzyca, nowotwory czy migreny.

Dieta ketogeniczna – padaczka u dzieci

Wprowadzenie organizmu w stan ketozy wydaje się niezwykle ważne w przebiegu leczenia padaczki, szczególnie u dzieci. Okazuje się, że zwiększona ilość ciał ketonowych we krwi ma zdolność pokonywania bariery krew-mózg. Ciała ketonowe wykazują działanie przeciwdrgawkowe oraz neuroprotekcyjne. Choć dokładny mechanizm działania nie został do tej pory w pełni wytłumaczony, stosowanie tej metody leczenia daje bardzo dobre efekty. Szczególnie są one widoczne u pacjentów opornych na działanie leków farmakologicznych. Stanowią oni ok.15-25% wszystkich osób cierpiących na padaczkę.

Dieta ketogeniczna a padaczka – jak bezpiecznie stosować?

Decyzja o przejściu na dietę ketogeniczną powinna zawsze być poprzedzona konsultacją lekarską. Zazwyczaj ten model żywienia wprowadzany jest stopniowo w warunkach szpitalnych. W pierwszym dniu jest bowiem stosowana u pacjenta kontrolowana głodówka. Pacjent otrzymuje jedynie płyny, jednak bez dodatku glukozy. Następnego dnia monitorowane jest stężenie glukozy i reakcja organizmu na nowy model żywienia. Energetyczność posiłków jest stopniowo zwiększana. Padaczka a dieta ketogeniczna wydaje się więc dobrym rozwiązaniem w przypadku najmłodszych pacjentów. 

Przeczytaj:  Dieta ketogeniczna jako sposób na choroby autoimmunologiczne

Wielu pacjentów cierpiących na napady epilepsji nie reaguje na leczenie farmakologiczne. Stosowanie diety ketogenicznej przy padaczce jest niezwykle skuteczne, nawet u dzieci. Jeśli chcesz zastosować tą metodę leczenia, koniecznie wcześniej skonsultuj się z  lekarzem dietetykiem, który zleci dokładny sposób postępowania. Pozytywne rezultaty można osiągnąć jedynie przestrzegając szczegółowych zaleceń specjalisty.

Powiązane:

Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zdrowe węglowodany lista

Zdrowe węglowodany – lista produktów, która Ci się przyda!

Następny artykuł
mąka słonecznikowa

Mąka słonecznikowa – czym się wyróżnia? Najważniejsze informacje i zawartość składników odżywczych

Zobacz też