Keto produkty i dieta ketogeniczna – co warto wiedzieć? Założenia diety ketogenicznej

keto produkty

Czym są keto produkty? Dieta keto zaliczana jest do diet wysokotłuszczowych, niskowęglowodanowych. Model żywienia zakłada, iż na 4 g tłuszczu przypada 1 g białka i węglowodanów. Tyle teorii. Jak działa ketogeniczna dieta w praktyce? Tłumaczymy!

Podstawowym założeniem diety ketogenicznej jest pozyskiwanie energii z tłuszczów, a nie z węglowodanów. Paliwem organizmu staje się tłuszcz dostarczany wraz z pożywieniem oraz zmagazynowany w postaci tkanki tłuszczowej. W ten sposób dochodzi do ketozy, czyli rozpadu tłuszczów, co prowadzi do zwiększenia ilości ciał ketonowych we krwi. Dieta keto związana jest z detoksem cukrowym, czyli stopniowym uniezależnianiem się od cukru. W rezultacie zmniejsza się uczucie głodu oraz pragnienie sięgania po niezdrowe przekąski. Stan ketozy oznacza efektywne spalanie tłuszczu, a co za tym idzie, sukcesywne chudnięcie. Badania pokazują, że ketoza sprawdza się w leczeniu dzieci z napadami padaczki. Co można jeść na diecie ketogennej i czym są keto produkty? Sprawdź!

Dieta ketogeniczna – założenia diety keto

Zasadą diety niskowęglowodanowej jest przestrzeganie proporcji poszczególnych składników odżywczych w codziennej diecie. W menu powinny znaleźć się produkty, które dostarczą 80% tłuszczów, 10% białka i 10% węglowodanów. Jak widać, dieta ketogenna polega na znacznym ograniczeniu spożywania węglowodanów, a zwiększeniu podaży tłuszczów, najlepiej nasyconych i jednonienasyconych.

Jakie będą efekty?

W sytuacji, gdy znacznie spadnie ilość dostarczanych węglowodanów, w organizmie zaczną zachodzić zmiany, spadnie poziom glukozy we krwi, a wzrośnie ilość ciał ketonowych. Zmniejszenie stężenia cukru sprawi, że nie będziesz odczuwać napadów głodu czy nagłej chęci na przekąskę między głównymi posiłkami. Co ważne, przestaniesz czuć się senny i zmęczony, zauważysz przypływ energii. Założeniem keto diety może być także przyjęcie określonej liczby kalorii – nie jest to jednak punkt konieczny.

Przeczytaj:  Keto racuchy i placki z cukinii – idealne propozycje śniadaniowe

Zalety diety ketogenicznej

Jakie są zalety stosowania diety ketogenicznej i spożywania keto produktów? Przede wszystkim dość szybka utrata zbędnych kilogramów i pozbycie się zalegającej w organizmie wody. Po wejściu w stan ketozy nie odczuwa się intensywnego głodu, który towarzyszy osobom spożywającym duże ilości węglowodanów. Dietę ketogeniczną z powodzeniem stosowano w leczeniu chorych na padaczkę lekooporną, a także osób z wrodzonymi wadami metabolizmu. Choć może się wydawać, że komponowanie posiłków zgodnie z zasadami diety keto jest skomplikowane, bardzo szybko można nauczyć się układania dietetycznego menu. Wystarczy poznać tzw. produkty keto, czyli te dozwolone w jadłospisie.

Dieta ketogenna, czyli keto produkty

Produkty ketogeniczne, stanowiące podstawę diety to przede wszystkim zdrowe tłuszcze, nabiał, oleje, czy owoce o niskiej zawartości węglowodanów. Jakie keto produkty powinno się włączyć do diety? Co jeść na diecie ketogenicznej? Lista dozwolonych rzeczy na pewno ucieszy amatorów mięsa, tłustego boczku czy serów o wysokiej zawartości tłuszczów. Oto produkty, które powinny znaleźć się w twojej kuchni:

  • produkty bogate w tłuszcz – mięsa, ryby, owoce morza;
  • orzechy i nasiona;
  • awokado;
  • pomidory, ogórki, rzodkiewka;
  • cukinia;
  • kiszonki;
  • jaja;
  • nabiał;
  • oliwa z oliwek, olej kokosowy;
  • szpinak, brokuły, jarmuż, szparagi, bakłażan, pieczarki.

Elementem diety keto powinny być zamienniki mąki pszennej i cukru. Może to być mąka migdałowa, kokosowa, sezamowa, a zamiast cukru stewia lub erytrytol.

Jadłospis na diecie keto – produkty niedozwolone

Jak każda dieta, również keto opiera się na spożywaniu produktów dozwolonych i rezygnacji z innych. Co wyeliminować? Obok keto produktów są też te, z których nie powinieneś komponować posiłków:

  • ryż;
  • makarony;
  • kasze;
  • pieczywo;
  • płatki śniadaniowe;
  • warzywa bogate w skrobię – ziemniaki, rośliny strączkowe (fasola, soja, groszek);
  • owoce z dużą zawartością cukru – winogrona, pomarańcze, gruszki, mango, brzoskwinie, melon;
  • suszone owoce;
  • miód, syrop klonowy;
  • słodycze – ciastka, czekolada, budynie;
  • słodkie napoje.
Przeczytaj:  Jak skutecznie schudnąć dzięki diecie ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna wymaga również ograniczenia spożywania mleka (należy całkowicie zrezygnować z mleka odtłuszczonego). Musisz także z umiarem sięgać po alkohol, a w pierwszym etapie stosowania diety eliminacyjnej warto całkowicie z niego zrezygnować.

Alergia na keto produkty – objawy

Czy można doświadczyć uczulenia, przechodząc na dietę ketogeniczną? Produkty, przynajmniej na pierwszy rzut oka, wydają się całkowicie bezpieczne i stanowią doskonałe źródło energii. Trzeba jednak liczyć się z tym, że mogą wywoływać alergie – szczególnie orzechy, ale także nabiał, ryby i owoce morza. Czasami ujawniają się one dopiero w dorosłym życiu, więc warto obserwować, jak organizm reaguje na zmianę, jaką niewątpliwie jest przejście na dietę ketogeniczną. Jakie objawy są szczególnie niepokojące? Najbardziej typowe to przede wszystkim obrzęki, uczucie swędzenia i wysypka, ból brzucha, biegunka oraz wymioty, a w skrajnych wypadach także wstrząs anafilaktyczny. Większość z wymienionych symptomów, jeżeli trwa uporczywie, może stanowić potencjalne zagrożenie dla życia.

Kiedy wezwać ratownika medycznego?

Jeśli pojawią się u ciebie objawy alergii na produkty diety ketogennej, nie możesz ulegać panice. Wezwanie pogotowia jest zasadne w przypadkach, kiedy występuje zagrożenie życia. W przypadku alergii będą to silne duszności, uporczywe wymioty, nagły i ostry ból brzucha, drgawki czy utrata przytomności. Trzeba być przygotowanym na to, że przed wysłaniem zespołu z ratownikiem medycznym, dyspozytor przeprowadzi wywiad i zdecyduje, czy powinien reagować na telefon.

Wady diety ketogennej

Przejście na dietę keto wymaga konsultacji z lekarzem. Osoby z chorobami nerek, wątroby i trzustki muszą zrezygnować ze sposobu odżywiania opartego na dużej ilości tłuszczów w posiłkach. Dieta może również prowadzić do niedoborów witamin i minerałów, dlatego konieczna może okazać się suplementacja. Po kilku miesiącach stosowania diety mogą pojawić się kłopoty z trawieniem, koncentracją, zmęczenie i spadek energii. Dla niektórych osób wadą diety jest też pewna monotonia i spożywanie dużych ilości tłuszczów. Co więcej, może pojawić się tęsknota za czymś słodkim podczas jedzenia wyłącznie keto produktów.

Przeczytaj:  Dieta ketogeniczna u dzieci lekiem na epilepsję oraz zaburzenia rozwojowe

Keto produkty w sklepach

Sklepy internetowe, ze zdrową żywnością i dla sportowców mają w swej ofercie produkty keto – zarówno gotowe, jak i specjalne masy do przygotowania potrawy. Na półkach znajdziesz makarony, mixy do przyrządzenia keto brownie, czekolady bez cukru, batoniki, chipsy kokosowe, kremy do smarowania bez cukru, galaretki, prażone migdały, olej MCT (zalecany jako suplement wspomagający odchudzanie). Produkty dostępne w keto sklepach pomogą ci komponować i tworzyć wartościowe posiłki podczas diety.

Dieta keto nie jest dla każdego. Choć ma swoje zalety, należy rozważnie podchodzić do jej stosowania. Nie zaleca się wprowadzania radykalnych zmian w sposobie żywienia bez wcześniejszej konsultacji z dietetykiem. Warto wcześniej zapoznać się z zasadami danej diety, aby wiedzieć, jak będzie wyglądało menu. Już na początku może się okazać, że nie będzie ci odpowiadać sposób komponowania posiłków, a zalecane keto produkty nie przypadną ci do gustu. Pamiętaj, że dieta przyniesie efekty, jeśli rzeczywiście będziesz przestrzegać zasad.

Powiązane:

Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
keto chleb z mąki kokosowej

Keto chleb z mąki kokosowej – sprawdź nasz przepis!

Następny artykuł
dieta ketogeniczna dla kobiet

Dieta ketogeniczna dla kobiet – co warto wiedzieć?

Zobacz też