Każdy, kto interesuje się dietą ketogeniczną, wcześniej czy później znajdzie przepisy z wykorzystaniem oleju MCT. Czym jest ten specyfik i jak go stosować? Wyjaśniamy i przedstawiamy propozycję zastosowania w diecie keto!
Co wyróżnia olej MCT i dlaczego jest tak bardzo polecany podczas stosowania diety ketogenicznej? Czy to prawda, że ten suplement diety wspomaga odchudzanie? W jaki sposób można wykorzystać jego właściwości? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej!
Co to jest olej mct?
Olej MCT (ang. medium-chain triglycerides) najczęściej pozyskiwany jest z kokosów. W skrócie można powiedzieć, że MCT to średniołańuchowe kwasy tłuszczowe takie jak np.:
- kwas kaprylowy;
- kwas kapronowy;
- kwas laurynowy;
- kwas kaprynowy.
Należą one do tłuszczów nasyconych, które w obiegowej opinii nie cieszą się dobrą sławą. postrzegane są jako te tłuszcze, które w organizmie odkładają się przede wszystkim w formie tkanki tłuszczowej. Jednak nie jest to do końca prawdą! Niezdrowe i zgubne w skutkach jest nadmierne spożycie nasyconych długołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Kiedy jednak mowa o średniołańcuchowych kwasach tłuszczowych, kwestie zdrowotne wyglądają zupełnie inaczej!
Właściwości oleju MCT
Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, do których należy właśnie olej MCT, są dla organizmu przede wszystkim świetnym źródłem energii. Co więcej, uczestniczą w procesie budowy błon komórkowych, wspierają dostarczanie witamin, minerałów oraz innych składników odżywczych do komórek ciała, a także wykazują działanie termoizolacyjne.
To jednak nie koniec! Warto wiedzieć również jak wygląda proces przyswajania oleju MCT. Ten typ oleju bezpośrednio z jelita cienkiego trafia do wątroby, dzięki czemu nie powoduje wyrzutów insuliny. Taki skok insuliny zauważalny jest jako nagłe, szybko ustępujące uczucia sytości, po którym pojawia się silny głód. W przypadku oleju MCT dzieje się zupełnie odwrotnie. Pobudza on produkcję hormonów odpowiedzialnych za występowanie uczucia sytości (tj. peptydów oraz leptyny). To sprawia, że dłużej czujesz się najedzony i łatwiej ci nie przekraczać twojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
Kwestią istotną zwłaszcza dla osób na diecie ketogenicznej będzie też fakt, że olej MCT przyspiesza ketozę. Usprawnia więc proces adaptacji, przez jaki organizm musi przejść na początku stosowania nowych zasad żywieniowych. Olej ten może też przyczynić się do obniżenia poziomu złego cholesterolu we krwi i chronić przed chorobami serca.
Olej MCT dla sportowców, osób na diecie i nie tylko!
Olej MCT to także idealny suplement diety dla osób aktywnych fizycznie oraz tych, które zdecydowały się na dietę redukcyjną.
- Po zwiększonej aktywności fizycznej olej szybko odżywi mięśnie, oszczędzając przy tym zapasy glikogenu. Dla odchudzających się ważne będzie to, że zmniejsza łaknienie (zapewnia wspomniane już uczucie sytości na dłużej).
- Olej MCT korzystnie oddziałuje także na pracę jelit, więc zalecany jest osobom po przebytej antybiotykoterapii oraz często zapadającym na schorzenia grypopodobne.
- Wykazuje też działanie antygrzybicze (szczególnie wobec grzybów candida albicans, czyli powszechnego szczepu wywołującego m.in. infekcje układu moczowo-płciowego).
- Ponadto olej zwiększa szczelność jelit, minimalizuje stany zapalne w organizmie oraz działa antybakteryjnie.
Wśród osób stosujących i propagujących olej MCT pojawiają się też coraz częściej doniesienia o korzystnym wpływie tego suplementu na koncentrację i pamięć. Olej może też opóźniać procesy starzenia się i degradacji neuronów, a tym samym chronić przed chorobą Alzheimera. Czy tak jest w istocie? Badania tych właściwości oleju dopiero trwają, jednak pierwsze wyniki są bardzo obiecujące.
Jak dawkować tłuszcz MCT?
Jakie są zasady stosowania tego oleju? Najlepiej dodawać go do już przygotowanych ciepłych lub zimnych potraw. Nie zaleca się natomiast stosowania go w trakcie obróbki termicznej żywności (smażenia, gotowania, pieczenia) z uwagi na fakt, że w wysokich temperaturach olej MCT traci swoje wyjątkowe właściwości.
Jak go dawkować? Przyjmuje się, że bezpieczna dawka dla sportowców i osób umiarkowanie aktywnych fizycznie to ok. 50 ml na dobę. Większe spożycie może grozić tzw. biegunką tłuszczową. Wówczas jednak wystarczy ograniczyć ilości spożywanych tłuszczów i po krótkim czasie organizm (a zwłaszcza układ pokarmowy i proces trawienia) wróci do normy.
Dawkowanie oleju MCT najbezpieczniej zacząć od małych ilości (np. 1 łyżeczki do herbaty dziennie). Jeśli po 3-4 dniach nie zauważysz skutków ubocznych, możesz stopniowo zwiększać tę dawkę. Olej przyjmuj bezpośrednio z łyżki albo jako składnik przygotowywanych potraw. Świetnie sprawdzi się w dressingu do sałatki, dodany do zupy, jako polewa do naleśników albo dodatek do smoothie. Nie zapomnij także o najbardziej popularnym przepisie z jego wykorzystaniem, czyli kawie kuloodpornej!
Kawa kuloodporna – jak przygotować najbardziej znany keto napój?
Czy wiesz, czym jest kawa kuloodporna (bulletproof coffee)? Twórcą tego pojęcia oraz całej diety kuloodpornej jest amerykański pisarz Dave Asprey. Warto jednak pamiętać, że nie dokonał od wyjątkowego odkrycia, a jedynie przyczynił się do rozpowszechnienia sposobu parzenia kawy znanego od wieków na terenie Azji (zwłaszcza w bardziej górzystych, chłodniejszych rejonach).
Tak zwana kawa kuloodporna to kawa z dodatkiem oleju MCT. Aby ją przygotować, wystarczy zaparzyć filiżankę czarnej kawy i dodać do niej ok. 2 łyżek oleju. Taka kawa będzie bardziej kaloryczna, a wypijana regularnie wpłynie m.in. na poprawę odporności organizmu.
Warianty kawy kuloodpornej a ich oddziaływanie
Obecnie oryginalny przepis na kawę kuloodporną bywa modyfikowany. Zamiast opisywanego przez nas oleju do filiżanki kawy dodawane mogą być olej z kokosa, masło klarowane albo masło orzechowe. Popularne jest także łączenie tych różnych źródeł tłuszczu i stosowanie np. 1 łyżki masła orzechowego i 1 łyżki wybranego oleju. Czy takie modyfikacje również mają korzystny wpływ na zdrowie? Jak najbardziej! Pamiętaj jednak, że ich pozytywne działanie może być nieco mniejsze i słabiej zauważalne niż stosowanie oryginalnego przepisu.
Niektórzy twierdzą, że kawa kuloodporna podnosi u nich poziom energii. Stosują więc ją jako samodzielny posiłek przed treningiem lub po nim. Dietetycy nie zalecają jednak takiego postępowania. W pełni zbilansowany posiłek powinien zawierać więcej wartości odżywczych. Kawa kuloodporna (tak jak i stosowanie oleju MCT w innej formie) nie powinna też stawać się jedynym wyznacznikiem zróżnicowanej diety.
Naturalne źródła MCT, czyli nie tylko suplement diety w butelce
Olej MCT jest składnikiem oleju kokosowego i to właśnie z tego źródła najczęściej jest pozyskiwany. Poza olejem kokosowym znajdziesz go także w ziarnach palmy oleistej (jest więc składnikiem oleju palmowego). Jednak w tych naturalnych formach MCT najwięcej jest kwasu laurynowego. Inne cenniejsze kwasy składające się na MCT znajdują się w oleju kokosowym i palmowym w znacznie mniejszych ilościach i do gotowych suplementów dodawane są po odpowiedniej filtracji.
Warto przy tym pamiętać, że choć opisywany olej znajduje się w oleju kokosowym, to każdy z nich wykazuje inne właściwości i jest inaczej wchłaniany do organizmu. Do strawienia oleju z kokosa niezbędne są enzymy trawienne. Proces ten przebiega 10 razy wolniej niż trawienie oleju MCT! Olej kokosowy może być stosowany do smażenia i pieczenia oraz jako kosmetyk (można nakładać go bezpośrednio na skórę). Olej MCT, jak już wspomnieliśmy, należy spożywać na zimno (najlepiej na surowo).
Niewielkie ilości tego oleju znajdują się także w maśle, mleku i przetworach mlecznych oraz… mleku matki!
Olej MCT to suplement diety, który warto wprowadzić do swojego jadłospisu. Wykazuje on bardzo pozytywne działanie na organizm człowieka, a dzięki temu, że trafia niemal bezpośrednio do wątroby, wspomaga zarówno procesy odchudzania, jak i odżywiania mięśni. Olej wspiera wchłanianie składników odżywczych, jest też dobrym źródłem energii. Dzięki temu MCT pomaga utrzymać właściwą dietę oraz zdrowie i dobre samopoczucie!
Powiązane:
- Olej z lnu – prozdrowotne właściwości i zastosowanie
- Kawa kuloodporna, czyli po prostu kawa z masłem. Na czym polega fenomen bulletproof coffee?
- Dieta ketogeniczna – kawa z mlekiem. Dozwolona czy zakazana?
- Olej z konopii siewnej – właściwości i zastosowanie. Kiedy stosować konopie i na czym polega ich skuteczność?
- Czy olej kokosowy jest zdrowy?
- Keto placki twarogowe (syrniki) oraz inne propozycje na keto śniadanie