Czy olej kokosowy jest zdrowy?

czy olej kokosowy jest zdrowy

Po fali zachwytów nad olejem kokosowym, obecnie stał się jednym z bardziej kontrowersyjnych produktów. Jedni uważają, że jego spożycie dobrze wpływa na zdrowie, inni – że jest szkodliwy. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, czy olej kokosowy jest zdrowy!

Olej kokosowy jest popularnym tłuszczem jeśli chodzi o obróbkę termiczną. Jego przeciwnicy, jako główny argument podają dużą zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych. Natomiast zwolennicy podkreślają, że połowa wszystkich kwasów tłuszczowych tego produktu to kwas laurynowy, którego skład nie wpływa źle na organizm. Gdzie leży prawda i czy olej kokosowy jest zdrowy?

Z czego składa się olej kokosowy?

Surowcem, z którego wytwarza się olej kokosowy jest oczywiście kokos. Aby go wyprodukować, stosuje się jedną z dwóch metod: mokrą lub suchą. W zależności od źródła i informacji podanych przez producenta, olej kokosowy składa się z:

 • 93% nasyconych kwasów tłuszczowych (kwas laurynowy, kaprynowy, mirystynowy, kaprylowy, stearynowy, palmitynowy)
 • 7% jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (oleinowy Omega-9 i linolowy Omega-6)

W 50% składa się z kwasu laurynowego, który mimo że należy do kwasów nasyconych, posiada właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i antywirusowe.

Korzyści ze spożywania oleju kokosowego

 • zapobiega podwyższeniu ciśnienia krwi
 • normalizuje cholesterol, trójglicerydy i kortykosteron w surowicy krwi
 • obniża stężenie glukozy we krwi
 • zmniejsza ryzyko wystąpienia w przyszłości chorób serca u młodych osób
 • stymuluje wzrost stężenia, tzw. dobrego cholesterolu

Olej kokosowy – zagrożenia

 • zwiększenie apetytu
 • przyrost masy ciała
 • wzrostem stężenia, tzw. złego cholesterolu w surowicy krwi:
 • zwiększenie masy wątroby oraz pojawienie się tłuszczu wokół niej,
 • zwiększenie ilości adipocytów, czyli komórek tłuszczowych w organizmie
Przeczytaj:  Główne źródła energii dla organizmu – co jeść, by zapewnić odżywienie wszystkim tkankom? Najważniejsze pokarmy

Olej kokosowy – niejasności

Większość wyników badań, na których opierane są wady i zalety oleju kokosowego, zostały przeprowadzone na zwierzętach. Być może z tego wynika wiele niejasności oraz sprzeczne ze sobą wyniki. Niektóre argumenty popierające korzystny wpływ oleju kokosowego na zdrowie, mają potencjał, jednak póki co wciąż brakuje badań. Z kolei to, co zostało już udowodnione naukowo, to szkodliwy wpływ nasyconych kwasów tłuszczowych na zdrowie.

Olej kokosowy, a odchudzanie

Używanie oleju kokosowego w niewielkich ilościach na pewno nie zaszkodzi Twojemu zdrowiu. Natomiast, nie można uznać go za magiczny produkt, który nadaje się do wszystkiego, a dodatkowo odchudza. Niestety, wciąż jest olejem składającym się głównie z nasyconych kwasów tłuszczowych. Owszem, może sprzyjać utracie masy ciała, jednak dzieje się to głównie przez zapewnienie uczucia sytości, które sprawia, że nie chcemy podjadać. Zdrowsze tłuszcze również posiadają taką właściwość.

Czy olej kokosowy jest zdrowy – podsumowanie

Olej kokosowy ze względu na swój skład nie powinien być używany w nadmiarze. Zdaniem dietetyków maksymalna ilość to 10-30 g dziennie, w zależności od zapotrzebowania kalorycznego danej osoby. Trzeba pamiętać, że olej kokosowy jest bardzo przetworzony, co świadczy o nie najlepszym wpływie na zdrowie. Jest wiele bardziej wartościowych źródeł tłuszczu. Natomiast, jeśli nie masz większych problemów zdrowotnych, jego umiarkowane używanie nie powinno spowodować żadnych zagrożeń zdrowotnych.

Powiązane:

Przeczytaj:  Dieta ketogeniczna - jak skutecznie schudnąć i poprawić zdrowie
Archiwum: wrzesień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Udziec z sarny

Udziec z sarny – jak smacznie go przyrządzić?

Następny artykuł
sałatka z wędzonym pstrągiem

Sałatka z wędzonym pstrągiem – klasyk w kilku odsłonach

Zobacz też