Miłośnicy kawy a dieta ketogeniczna. Kawa z mlekiem: dozwolona czy zakazana?

dieta ketogeniczna kawa z mlekiem

Kiedy na dietę wysokotłuszczową przechodzą osoby, które nie wyobrażają sobie dnia bez kubka kawy z mlekiem, zwykle od razu zadają jedno pytanie: czy wciąż mogą pić ulubiony napój? Jak wygląda kwestia dieta ketogeniczna – kawa z mlekiem? Wyjaśniamy!

Czy wiesz, z czym wiąże się dieta ketogeniczna? Kawa z mlekiem, latte z mleczną pianką albo cappuccino – to napoje dozwolone czy zakazane podczas jej stosowania? Sprawdź!

Dieta ketogeniczna – kawa z mlekiem. Tak czy nie?

Na początek informacja, która prawdopodobnie Cię uspokoi: na diecie ketogenicznej możesz pić swoją ulubioną kawę z mlekiem! Zwróć jednak uwagę, że w mleku występuje cukier – laktoza. Pijąc kawę z mlekiem sprawdzaj więc ile mleka umieszczasz w każdej filiżance tak, abyś nie przekroczył określonego dla siebie dziennego maksymalnego spożycia węglowodanów.

Możesz też postąpić nieco inaczej! W ulubionych napojach na diecie ketogenicznej (kawie z mlekiem albo cappuccino) krowie mleko zastąp innym, smacznym zamiennikiem. Do wyboru masz:

  • śmietankę 30% (albo mieszankę mleka i takiej śmietanki);
  • mleko kokosowe bez dodatku cukru;
  • mleko migdałowe;
  • mleko sojowe.

Jak zrobić to lepiej, czyli słynna „kawa kuloodporna”

A może dasz się przekonać alternatywie, która od lat promowana jest na diecie ketogenicznej? Kawa z mlekiem może zamienić się na tzw. „kawę kuloodporną”! Co to takiego? „Kawa kuloodporna” to napój, który dostarczy Ci energii oraz pomoże nasycić głód. W oryginalnym przepisie do filiżanki mocnej, czarnej kawy dodajesz 2 łyżeczki oleju MCT i dokładnie mieszasz zawartość.

Z czasem powstało jednak sporo modyfikacji tego podstawowego przepisu. Jeśli więc masz ochotę, olej MCT możesz zastąpić innym tłuszczem. Najczęściej wybierane są masło orzechowe, olej kokosowy albo masło klarowane. 2 łyżeczki jednego z tych składników dodaj do filiżanki kawy, a potem wszystko zblenduj. Jeśli do powstałego napoju dołożysz jeszcze odrobinę mleka roślinnego, uzyskasz wręcz pyszny deser! Pamiętaj jednak, że taka kawa nie zastąpi w pełni zbilansowanego posiłku – nie traktuj więc jej w ten sposób!

Przeczytaj:  Węglowodany – lista z podziałem na grupy produktów

Jeśli chcesz, testuj też własne połączenia! Być może o wiele bardziej zasmakuje Ci kawa z łyżeczką masła orzechowego i łyżeczką oleju kokosowego? A może będziesz wolał taką z masłem klarowanym i śmietaną? Sprawdzaj i znajdź swój ulubiony smak!

Wiesz już jaki napój wybrać na diecie ketogenicznej? Kawa z mlekiem wciąż jest dozwolona, ale możesz wypróbować wersję ze śmietanką, masłem albo olejem kokosowym. Być może odkryjesz swój nowy ulubiony napój! Spróbuj!

Powiązane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Dieta ketogeniczna a cholesterol

Dieta ketogeniczna a cholesterol – jak dieta niskowęglowodanowa wpływa na zdrowie?

Następny artykuł
ile kalorii na diecie keto

Ile kalorii na diecie keto powinieneś spożywać?

Zobacz też