Dieta dla kierowcy – czy zawodowi kierowcy muszą stosować dietę?

Dieta dla kierowcy

Odpowiedź na tytułowe pytanie zależy od tego, o jakich kierowcach mowa. Brak przymusu w pewnych kategoriach to jedno, wpływ diety na efektywność za kółkiem – to drugie. Zobacz, jakie porady kierują specjaliści ds. żywienia do prowadzących rozmaite pojazdy!

„Cywilni” kierowcy zawodowi, którzy wyjeżdżają na drogi publiczne, nie mają formalnego obowiązku przestrzegania ścisłej diety. To jednak nie znaczy, że sposób żywienia jest kompletnie bez znaczenia dla ich organizmów – a tym samym pracy, jaką wykonują. Większą wagę do jadłospisu przykładają kierowcy wyścigowi. Sportowcy muszą się liczyć z zapisami w kontraktach, które zobowiązują ich do utrzymywania określonej wagi. To nie tylko kwestia wytrzymałości organizmu poddawanego ekstremalnym obciążeniom, lecz także optymalnego przygotowania samochodu czy bolidu.

Dieta kierowcy autobusu, ciężarówki, vana. Posiłki na zachowanie koncentracji

Kierowcy pracują w specyficznych warunkach. Spędzają wiele godzin w pozycji siedzącej, muszą utrzymywać maksymalną czujność i ostrożność przez długi czas. Może pojawić się zdenerwowanie i stres wywołany korkami czy innymi trudnościami na drodze. Nie ma mowy o zrobieniu sobie dłuższej przerwy na zrobienie posiłku w trasie – trzeba posilić się tym, co kupiło się po drodze lub przygotowało przed wyjściem do pracy. Dietetycy przekonują, że typowy dla tej grupy zawodowej pośpiech da się pogodzić ze zdrowym odżywianiem. Oto główne zasady:

  • jeść pożywne śniadanie, nawet jeśli nie czuje się jeszcze głodu;
  • posiłki spożywać regularnie;
  • lepiej ograniczać porcje, niż się przejadać „na zapas”.

Sprawdź kalkulator ubezpieczenia samochodu i nie zaciskaj zębów przez wysokie składki!

Wśród produktów polecanych kierowcom, którzy chcą prowadzić zdrowy tryb życia, znajdują się m.in. owsianka, płatki zbożowe, ciemne i pełnoziarniste pieczywo, chude wędliny, ryby, warzywa, owoce, jajka, dojrzewające sery, wody mineralne z magnezem czy naturalne soki bez dodatku cukru. Posiłki powinny zapewnić zapas energii, uwalnianej przez dłuższy czas w równomierny sposób. Zaspokajanie głodu tuż przed pójściem spać tylko sprawi, że trudniej będzie zasnąć.

Przeczytaj:  Bułki keto z mąki migdałowej – przepis na zdrowe śniadanie!

Wysiłek zawodowych kierowców wyścigowych a odpowiednie nawodnienie

Wzmożony wysiłek w upale powoduje, że zawodnicy tracą nawet 3–5 kg w ciągu 2 h jazdy z pełną prędkością. Dlatego przed startem kierowca wyścigowy musi zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia. W tym celu często zawodnicy popijają owocowe smoothie, a w trakcie imprezy korzystają z podajników wypełnionych wodą i izotonikami. Posiłek w dzień zawodów zazwyczaj jest lekki. Spożywanie ciężkich dań skutkuje nie tylko dyskomfortem trawiennym, ale też zwolnieniem czasu reakcji i obniżeniem tempa przetwarzania informacji przez mózg. A to ogromne zagrożenie, kiedy jedzie się 250–320 km/h koło w koło z rywalami.

Więcej ciekawostek i informacji dla zmotoryzowanych w serwisie Beesafe.pl!

Zawodowy kierowca wyścigowy nie może pofolgować sobie w trakcie diety pomiędzy kolejnymi wydarzeniami w kalendarzu sezonu. Ich „paliwo” musi zapewniać im duże ilości energii, a jednocześnie nie powinni nadmiernie przybierać na wadze. Bolidy muszą osiągać konkretny ciężar razem z kierowcą, a do wymogów regulaminowych dochodzi kwestia balastu. Inżynierowie mają większe możliwości przygotowania szybkiego auta, jeżeli lekki kierowca da im więcej swobody w przygotowaniu rozkładu masy.

Dietę dla każdego kierowcy powinni układać specjaliści

Zespoły z topu motosportu poświęcają ogromną uwagę najdrobniejszym detalom. Mogą poświęcić każdemu zawodnikowi mnóstwo czasu, ale nie każdy przestrzega ich zaleceń w zakresie żywienia. Stopień profesjonalizmu to indywidualna sprawa każdego kierowcy-sportowca. Warto dodać, że kiedy Adam Małysz startował w Rajdzie Dakar, słynna bułka z bananem podobno była w diecie tak samo, jak podczas popisów na skoczniach narciarskich.

Dla kierowców pojazdów osobowych czy ciężarowych, którzy jeżdżą w dalekie trasy, odżywienia to bardziej kwestia własnego zdrowia niż możliwości wykonywania zawodu. Polskie firmy nie zwracają na to większej uwagi, ale zagraniczne przedsiębiorstwa transportowe ponoć coraz częściej dopytują o dietę i sposób spędzania wolnego czasu. Zdrowy pracownik w dobrej kondycji rzadziej choruje.

Powiązane:

Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
dieta ketogeniczna

Ile kosztuje dieta ketogeniczna?

Następny artykuł
czy podczas l4 można iść do restauracji

Czy podczas L4 można iść do restauracji i zjeść posiłek?

Zobacz też