BHB – czym są ketony egzogenne i jakie mają działanie?

bhb

BHB, czyli inaczej ketony egzogenne to substancje chemiczne powstające naturalnie w wątrobie. Mogą być dostarczane również w postaci suplementacji. Sprawdź co daje przyjmowanie tego rodzaju suplementów.

Ciała ketonowe powstają w wyniku trawienia tłuszczów, co ma miejsce, gdy organizm otrzymuje zbyt małe ilości węglowodanów. Stan ten jest pożądany w czasie diety ketonowej, która umożliwia szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. BHB, czyli ketony egzogenne mogą dodatkowo wzmocnić efekty diety.

Dieta ketogeniczna – na czym polega?

Dieta ketogeniczna polega na ograniczeniu, a nawet całkowitej eliminacji z diety węglowodanów, oraz białek. Dzięki temu organizm zaczyna produkować ketony. Dieta oparta jest na spożywaniu tłuszczy, które stanowią główne paliwo dla organizmu. W początkowych etapach diety wiele osób uskarża się na pogorszenie samopoczucia, dlatego warto suplementować BHB ketony egzogenne, które znacznie ułatwiają cały proces. Stężenie BHB we krwi wzrasta w dalszych etapach diety.

BHB – ketony egzogenne

BHB to inna nazwa ketonów egzogennych, czyli wytwarzanych naturalnie w organizmie człowieka. Organizm zajmuje się produkcją ciał ketonowych w szczególnych warunkach. Ketony są produkowane najcześciej w czasie głodówki, diety ketogenicznej lub podczas dużego wysiłku fizycznego. BHB to ketony, które można do organizmu dostarczyć dzięki suplementom. Najważniejszym ketonem jest beta-hydroksymaślan, który jest najbardziej pożądany ze wszystkich ketonów. Odpowiada między innymi za dostarczenie energii do mózgu, serca czy nerek i wszystkich mięśni.

Oprócz beta-hydroksymaślanu w wątrobie następuje produkcja ketonów takich jak acetooctan i aceton. Stopniowo w czasie stosowania diety keto dochodzi do zmiany metabolizmu. Początkowo duża ilość egzogennych ciał ketonowych jest wydalana z moczem. Długotrwała dieta ketogeniczna prowadzi do przemian metabolizmu i organizm zamiast czerpać energię z węglowodanów i glukozy, przestawia się na trawinie tłuszczów. Stan ten nazywany jest ketozą.

Przeczytaj:  Dieta LCHF – najważniejsze informacje dla początkujących

BHB – suplement adaptacyjny

Ciała ketonowe są produkowane przez wątrobę w sprzyjających warunkach. Po co więc dodatkowo suplementować BHB? Suplementacja BHB wspiera adaptację organizmu do stanu ketozy. Jest pomocna szczególnie na początku diety ketogenicznej. Dzięki przyjmowaniu suplementów diety, organizm łatwiej toleruje zmianę odżywiania i przejście w stan ketozy, który na początku może być dosyć nieprzyjemny.

BHB jest też wskazana jako zastrzyk energii dla osób uprawiających sport. Wpływa na intensywność treningu zwiększa wydolność.

BHB – działanie na organizm

Właściwości beta-hydroksymaślanu przyczyniają nie do stymulowania wielu korzystnych dla zdrowia procesów. Jak dokładnie działa BHB?

  • niweluje stany zapalne w organizmie – BHB wpływa na obniżenie poziomu cytokin prozapalnych, a tym samym obniża stres oksydacyjny zmniejszając ilość wolnych rodników;
  • wycisza układ nerwowy – podnosi poziom kwasu glutaminowego, który jest ważnym neuroprzekaźnikiem, przynosi nie tylko jasność umysłu, jak również wpływa korzystnie na procesy stymulujące połączenia nerwowe;
  • jest dobrym źródłem energii – jest doskonałym paliwem dla komórek;
  • przyczynia się do zwiększenia wydolności i zwiększenia energii, co przydaje się szczególnie w czasie wzmożonych treningów;
  • stymuluje proces autofagii – BHB przyczynia się do uruchomienia procesu oczyszczenia i regeneracji.

Czy trzeba suplementować BHB?

Stosowanie BHB w czasie diety tłuszczowej takiej jak dieta ketonowa nie jest konieczna. Jednak dostarczanie dodatkowej porcji ketonów jest pomocne w całym procesie przejścia w stan ketozy. Spożycie samego suplementu bez przestrzegania zasad diety jest jednak pozbawione sensu, gdyż zwyczajnie nie przyniesie żadnego efektu.

Co jeszcze suplementować na diecie keto?

Oprócz egzogennych ketonów BHB na diecie ketogenicznej warto suplementować olej MCT. To olej który pomaga w przejściu na dietę ketogeniczną. Dostarcza on sporej dawki energii, a także zapewnia uczucie sytości, niweluje uczucie głodu, które może być dokuczliwe w początkowych etapach diety keto. Olej zmniejsza apetyt i przyczynia się do szybszej redukcji masy ciała. Jest kaloryczny i powinien być przyjmowany pomiędzy posiłkami. Olej należy ostrożnie dawkować, maksymalna dzienna dawka nie powinna przekraczać 60 ml w podzielonych dawkach.

Przeczytaj:  Odstawienie cukru – dlaczego jest korzystne dla zdrowia? Efekty oraz skutki uboczne detoksu cukrowego

Jak stosować BHB?

Głównym źródłem BHB jest pożywienie, dlatego jeśli decydujesz się na dodatkową suplementację w trakcie swojej diety, należy zachować odpowiednią dawkę ketogecnów egzogennych. Początkowo warto zacząć od ok. 5 gramów BHB. Należy jednak obserwować reakcję organizmu. Jeśli suplement jest dobrze tolerowany, można stopniowo zwiększać dawkę. Nie należy jednak przekraczać wartości 10 gramów soli BHB w codziennej diecie.

Suplement BHB – jak wybrać?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór różnych preparatów zawierających ketony egzogenne. Niektóre z nich zostały dodatkowo wzbogacone w wapń, magnez, sód oraz sole mineralne , które pomagają utrzymać ketozę. Warto pamiętać, że stosując dodatkowe preparaty, musisz pilnować określonych zaleceń diety i jeść tylko wskazane produkty.

BHB to dodatkowa suplementacja przeznaczona dla osób na diecie keto. Pomagają w przejściu w stan ketozy i zmianie sposobu żywienia. Dzięki nim mniej odczujesz pokusę sięgania po produkty węglowodanowe, oraz zmniejszysz objawy tzw. grypy ketonowej. Ketony BHB warto stosować razem z olejem MCT, który stanowi dodatkowe źródło średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Każda suplementacja powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb i stanu organizmu.

Powiązane:

Archiwum: wrzesień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
dieta low carb

Dieta low carb - wpływ na zdrowie i przykładowy jadłospis

Następny artykuł
Cykliczna dieta ketogeniczna

Cykliczna dieta ketogeniczna – zasady oraz zalety i wady diety

Zobacz też