Jak przestać jeść słodycze? 8 skutecznych sposobów!

jak przestać jeść słodycze

Słodycze bywają pocieszeniem, ukojeniem lub celebracją chwili. Właśnie dlatego tak ciężko przestać je jeść. Niestety, mimo chwili przyjemności, ich nadmierne spożycie ma więcej wad niż zalet. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak przestać jeść słodycze!

Słodkie przekąski to największa przeszkoda w drodze do zdrowego odżywiania. Większość z nas je uwielbia i nie wyobraża sobie popołudniowej kawy bez ciastka, czy pocieszenia w postaci czekolady w gorszy dzień. Cukier nie jest naszym sprzymierzeńcem, choć kubki smakowe szaleją na punkcie słodkiego smaku. Niestety, nadmierne spożywanie cukru prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Wrodzona słabość do słodkości

Większość z nas nie wyobraża sobie całkowitej rezygnacji ze słodyczy. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to smak, który znamy niemalże od urodzenia. Pierwszym słodkim napojem, z jakim mamy kontakt, jest mleko matki. Wraz ze wzrostem dziecka, rosną również rozmiary czekoladek, które otrzymuje od pozostałych członków rodziny. Jak więc przestać jeść słodycze, do których większość z nas jest przyzwyczajana od dzieciństwa?

Słabe pocieszenie

Słodycze bywają jedynym pocieszeniem w trudnych chwilach. Za przepracowanie ciężkiego dnia w pracy należą się lody, najlepszym lekarstwem na smutek jest czekolada, a w ramach podziękowań – bombonierka. Brzmi znajomo? Słodycze często towarzyszą nam w skrajnych sytuacjach życiowych, tzn. gdy jesteśmy bardzo szczęśliwi i chcemy coś uczcić, gdy jesteśmy załamani i potrzebujemy pocieszenia lub, gdy w wirze pracy to właśnie batonik gwarantuje nam chwilę przerwy. Niestety, słodycze to nie najlepsze pocieszenie, ponieważ najczęściej ich skład pozostawia wiele do życzenia.

Przeczytaj:  Keto sernik na zimno z truskawkami i mascarpone

Słodycze – okropny skład w pysznym opakowaniu

Słodkie przekąski zawierają nie tylko mnóstwo cukrów prostych, lecz również tłuszczy trans. Obie substancje mają bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Nie ma nic złego w jedzeniu słodyczy od czasu do czasu, jednak gdy nie wyobrażamy sobie dnia bez batona, lodów, czekolady czy innych słodkich przekąsek – powinniśmy zacząć nad tym pracować.

Cukier – jeden z narkotyków

Niektórzy uważają, że cukier jest najłatwiej dostępnym narkotykiem. Sporo w tym racji, bo jedzenie słodyczy faktycznie uzależnia. Dzieje się tak, ponieważ chwilę po zjedzeniu przekąski w naszym mózgu dochodzi do wyrzutu endorfin (czyli tzw. hormonów szczęścia) oraz wzrostu poziomu serotoniny, która daje uczucie pozytywnego pobudzenia. Właśnie wtedy gwałtownie wzrasta poziom glukozy we krwi, a jego późniejszy spadek sprawia, że czujemy się uspokojeni i senni, co również bywa oczekiwanym rezultatem. Dlatego tak ciężko przestać jeść słodycze z dnia na dzień.

8 sposobów na to, jak przestać jeść słodycze!

Zmiana nawyków żywieniowych jest procesem trudnym i czasochłonnym. Wymaga dużej ilości motywacji i samozaparcia, ale – nie jest niemożliwa! Nadmierne jedzenie słodyczy często trwa latami, dlatego nie oczekuj, że nawyk budowany przez większą część życia, zmieni się z dnia na dzień. Daj sobie czas, zadbaj o zdrową dietę i pozwalaj sobie popełniać błędy.

Planowanie posiłków z wyprzedzeniem

Aby ograniczyć słodycze postaraj się nie dopuszczać do silnego głodu, ponieważ to właśnie wtedy przychodzi największa ochota na słodkie! Planując posiłki z wyprzedzeniem, z łatwością zapobiegniesz takiej sytuacji. Najprawdopodobniej będzie to wymagało spędzenia większej ilości czasu w kuchni, ale w końcu stawką jest Twoje zdrowie! Aby ułatwić sobie komponowanie codziennego jadłospisu, spróbuj korzystać z jednej z aplikacji mobilnych, która pomaga monitorować spożyte kalorie oraz pozwala zaplanować kolejny dzień.

Świadomie sięgaj po słodycze

Chcąc zrezygnować ze słodyczy, warto zastanowić się nad tym, kiedy najczęściej pojawia się potrzeba zjedzenia czegoś słodkiego. Kiedy postarasz się zarejestrować sytuacje, w których przychodzi chęć na słodkie, być może okaże się, że jesteś w stanie zaspokoić swoje potrzeby w inny sposób. Jeśli przyczyną jest głód, przygotuj sobie sycący i pożywny posiłek. Jeśli apetyt na słodycze pojawia się w stresujących momentach – porozmawiaj z bliską osobą lub wyjdź na spacer. Zadbaj o swoje potrzeby, zamiast szukać kolejnych restrykcyjnych diet opierających się na nowych zakazach i nakazach

Przeczytaj:  Mąka migdałowa – wartości odżywcze i zastosowanie

Ogranicz ilość, zamiast całkowicie eliminować

Częstą przyczyną wpadania w błędne koło jest to, że zamiast zmniejszyć ilość słodkości w swojej diecie, decydujemy się na całkowite wyeliminowanie słodyczy z diety. Niestety, po kilku dniach odmawiania sobie, ochota na słodycze kilkukrotnie wzrasta, co skutkuje rzuceniem się na słodkości, bez opamiętania. Dlatego, chcąc ograniczyć ilość słodyczy, rób to stopniowo. Zacznij od picia gorzkiej kawy, następnie zamiast dwóch gałek lodów, ogranicz się do jednej, a w kolejnym etapie zamiast sięgać po ciastka – kup różnorodne owoce. Metoda małych kroków pozwoli Ci zdrowo i bezpiecznie odejść od cukru.

Znajdź zdrowe zamienniki słodyczy

Aby ułatwić sobie przygotowanie posiłków, naucz się zastępować cukier! Obecnie na rynku jest wiele naturalnych słodzików, które są nie tylko zdrowsze, ale również wspomagają odchudzanie, dzięki niskiej kaloryczności. Do najpopularniejszych należy stewia i erytrol. Słodziki przydadzą się szczególnie osobom, które lubią piec. Ciasta słodzone, np. erytrolem, będą smakować nieco inaczej, jednak będą o wiele zdrowsze.

Nie trzymaj słodyczy w domu

Podczas zmiany nawyków żywieniowych, małe kroki są kluczowe. Daj sobie przyzwolenie na ulubioną słodycz, jednak nigdy nie kupuj danego produktu na zapas. Podczas gorszego dnia może nie wystarczyć Ci silnej woli, by się powstrzymać przez zjedzeniem całego zapasu. Dlatego, w trakcie ograniczania spożycia słodyczy najlepiej gdybyś w ogóle nie trzymał ich w domu. Wtedy, nawet jeśli podejmiesz decyzję o zakupie czegoś słodkiego, nie będziesz miał tego pod ręką i – będziesz musiał iść do sklepu.

Odpowiednio nawadniaj organizm

Picie sporych ilości wody jest kluczowe, by cieszyć się zdrowiem na długo! Dzięki odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia, zapewnisz sobie uczucie sytości na dłużej. W zależności od poziomu aktywności, dorosła osoba powinna wypijać od 1,5 do 3 litrów wody dziennie. Specjaliści polecają również wypicie szklanki wody przed posiłkiem, by nieco zapełnić pusty żołądek.

Przeczytaj:  Dieta ketogeniczna: wszystko czego potrzebujesz wiedzieć o jadłospisie na 14 dni sukcesu

Zadbaj o aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna również pozwala regulować trudniejsze emocje. Dzięki temu nie tylko ograniczysz sięganie po słodkości, ale również zadbasz o zdrowie psychiczne. Sport znacząco przyczyni się do redukcji masy ciała. Dodatkowo hamuje procesy starzenia, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II.

Próbuj zupełnie nowych smaków

Jak przestać jeść słodycze? Spraw, by inne posiłki były bardziej aromatyczne, kolorowe i mniej monotonne! Jeśli ustalisz, skąd bierze się u Ciebie ochota na słodkie oraz zadbasz o wymienione powyżej aspekty – zacznij eksperymentować w kuchni. Świeżo wyciskane soki, koktajle, urozmaicone owsianki lub fikuśne sałatki sprawią, że w Twojej diecie nadal będzie obecny słodki smak. Zmieni się jednak to, że dodatkowo dostarczysz organizmowi cennych składników odżywczych, a nie tylko cukru i tłuszczu.

Jak przestać jeść słodycze – podsumowanie

Słodycze zawierają przede wszystkim dużo cukru i tłuszczu. Aby ograniczyć spożywanie słodyczy – rób to świadomie. Każda restrykcyjna dieta lub detoks trwa od kilku do kilkunastu. Co dzieje się potem? Najczęściej rzucamy się na zakazane produkty i to nie z braku silnej woli, a przez nierealne (i często niezdrowe) zakazy i nakazy, których nie jesteśmy w stanie wprowadzić w życie na długo. Właśnie dlatego tak ważna jest rozsądna zmiana nawyków żywieniowych, by zbilansować dietę i bezpiecznie odstawić cukier na zawsze.

Powiązane:

Archiwum: wrzesień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Cykliczna dieta ketogeniczna

Cykliczna dieta ketogeniczna – zasady oraz zalety i wady diety

Następny artykuł
jak przestać jeść słodycze

Potrawa z bobu, czyli najlepsze przepisy z wykorzystaniem sezonowych warzyw

Zobacz też