Dieta ketogeniczna — opinie

dieta ketogeniczna opinie

Od wielu dekad dużą popularnością wśród diet cieszy się dieta ketogeniczna. Opinie są pozytywne, a jej zwolenników ciągle przybywa. Jak wygląda? Jakie daje efekty? Przeczytaj sam.

Dieta keto stosowana jest przez największe gwiazdy fitness i celebrytów. To właśnie oni sprawili, że zaczęło być o niej głośno. Jej celem jest sprawienie, aby to tłuszcze, a nie węglowodany stały się głównym źródłem energii dla organizmu. Stan ketozy pozwala na utratę tkanki tłuszczowej. Ważne jest jednak, aby osoba, która zdecyduje się na ten rodzaj diety, znalazła się pod opieką lekarza i dietetyka.

Co daje dieta ketogeniczna? Opinie są jednoznaczne!

Każdy, kto kiedykolwiek rozważał odchudzanie, z pewnością słyszał o diecie ketogenicznej. Polega ona na tym, aby spożywać jak najwięcej wysokiej jakości tłuszczów przy minimalnej podaży węglowodanów. Codzienny jadłospis powinien uwzględniać m.in. mięso (głównie wieprzowinę, wołowinę i drób), jaja, tłusty nabiał (śmietanę, twarogi, masło), oleje (np. kokosowy, rzepakowy, oliwę z oliwek itd.), ryby (makrelę, sardynki, śledź, łosoś) i avocado. Plan żywieniowy to jednak nie wszystko w diecie ketogenicznej. Opinie osób, które pozbyły się dużej masy ciała, informują o tym, że równie ważna jest aktywność fizyczna i regularne nawadnianie.

Cudowna dieta ketogeniczna — opinie sportowców

Wielu profesjonalnych sportowców z powodzeniem stosuje dietę wysokotłuszczową. Są oni zgodni, że dieta keto przyspiesza metabolizm i sprawia, że łatwiej jest spalać tłuszcz i wyrzeźbić sylwetkę. Sportowcy szybciej osiągali wyznaczone cele i cieszyli się lepszą wydolnością.

Osoby cierpiące na nadwagę i otyłość zauważyły nie tylko znaczną utratę kilogramów, ale także poprawę samopoczucia i koncentracji. Zawartość węglowodanów w diecie na poziomie mniejszym niż 10% przynosi szybkie efekty, jednak ważne jest, aby nie stosować jej przewlekle. Może to bowiem zaburzyć pracę trzustki produkującej insulinę.

Przeczytaj:  Najlepsza aplikacja do diety ketogenicznej - wybieramy menedżera kalorii dla dobrej diety

Dieta ketogeniczna – wady i zalety

Nie da się ukryć, że dieta ketogenna jest bardzo restrykcyjna. Wymaga wielu wyrzeczeń i przede wszystkim cierpliwości. Warto jednak podkreślić, że posiada ona swoje wady i zalety. Dlatego przed jej wdrożeniem, warto zapoznać się z nimi wszystkimi.

Zalety stosowania diety ketogenicznej

Ciała ketonowe powstające w trakcie stosowania diety keto wywierają szereg efektów na cały organizm. Niewątpliwymi zaletami stosowania diety ketonowej są:

  • szybka utrata wagi,
  • poprawa samopoczucia,
  • uczucie lekkości,
  • polepszenie koncentracji.

Liczne badania naukowe wykazały, że dieta ketogeniczna może stanowić profilaktykę niektórych chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera i Parkinsona. Ponadto, ograniczenie ilości węglowodanów w diecie jest korzystne dla osób cierpiących na cukrzycę, a zwłaszcza insulinooporność. Korzystne efekty zaobserwowano również u pacjentów z padaczką, zwłaszcza lekooporną. Co więcej, wskazaniem do wdrożenie tej diety jest też choroba Retta, stwardnienie guzowate, a także zespół Doose’a i Dravet’a.

Wady stosowania diety ketogenicznej

Jak każda dieta, również dieta keto ma swoje skutki uboczne i przeciwwskazania. Nie powinny stosować jej osoby, które z różnych powodów cierpią na upośledzenie wątroby i trzustki. Ma to związek z faktem, że organy te biorą udział w metabolizmie tłuszczów i węglowodanów. Wielu badaczy twierdzi, że keto dieta może być niebezpieczna dla zdrowia dla osób z zaburzeniami hormonalnymi.

Wady diety ketogenicznej wynikają przede wszystkim z czasu jej stosowania. Osoby na diecie ketogenicznej, które spożywają wysokoenergetyczne tłuszcze zbyt długo, mogą borykać się z poważnymi zaburzeniami perystaltyki jelit i trawienia.

Po upływie ok. 2-3 miesięcy mogą pojawić się takie skutki uboczne jak m.in.:

  • nieświeży oddech,
  • kamica moczanowa (wraz ze zwiększonym stężeniem kwasu moczowego),
  • chroniczne zmęczenie i kłopoty z koncentracją,
  • nawracające zaparcia,
  • wzmożona ochota na spożywanie słodyczy.

Co jeść w diecie ketogenicznej?

Zasady diety ketogenicznej uwzględniają odpowiednie proporcje białek, tłuszczów i węglowodanów. Kluczowe jest, aby wszystkie spożywane produkty były wysokiej jakości. Te pochodzenia zwierzęcego pochodziły od sprawdzonych hodowców (dotyczy to zarówno mięsa, jak i jajek), natomiast surowce roślinne wyposażone były w odpowiednie certyfikaty jakości i uprawiane były w sposób ekologiczny.

Przeczytaj:  Keto tort – przepis na czekoladowe i orzechowe ciasto urodzinowe

Przykładowy jadłospis musi zatem być bogaty w wysokiej jakości tłuszcze — najlepiej nienasycone i jednonasycone. Tłuszcze wielonasycone, takie jak np. margaryny i inne utwardzone tłuszcze lepiej unikać. Ułożenie diety ketogenicznej powinno się powierzyć doświadczonemu dietetykowi. Tylko taki specjalista jest w stanie odpowiednio zbilansować posiłki.

Przykładowy jadłospis w diecie ketogenicznej

Aby utrzymać odpowiednio niski poziom cukru we krwi, a wysoki tłuszczów (czyli osiągnąć stan ketozy), konieczne jest spożywanie 5 posiłków dziennie w odpowiednich oknach czasowych. Typowym śniadaniem jest jajecznicza na boczku popita czarną kawą lub herbatą. Ważne jest, aby nie zagryzać jej pieczywem. Na drugie śniadanie rekomenduje się zjedzenie sałatki złożonej z piersi kurczaka lub indyka z dodatkiem pokrojonego w kostkę awocado, oliwkami i brokułami. Idealnym pomysłem na obiad będzie łosoś na parze w otoczeniu ziół. Podwieczorek to najczęściej tłusty twaróg ze szczypiorkiem, a na kolację można zjeść 2 jajka na miękko. Jak widać, będąc na diecie ketogenicznej, można jeść urozmaicone i zbilansowane posiłki.

Efekty diety ketogenicznej – opinie

Zgodnie z opiniami osób na diecie ketogenicznej efekty przychodzą bardzo szybko. Prawda jest taka, że im większa nadwaga, tym szybszy i bardziej widoczny efekt. Podopieczni dietetyków twierdzą, że po ok. 2 tygodniach wyraźnie zmniejszył im się apetyt, w tym przede wszystkim na słodycze. Ponadto, dzięki diecie ketogenicznej dłużej odczuwa się sytość.

Ważnym pozytywnym efektem diety ketogenicznej jest także to, że w wynikach badań laboratoryjnych stwierdza się spadek poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Nie sposób nie wspomnieć o tym, że znacząco spada poziom cukru we krwi. Celem diety ketogenicznej jest ponadto uregulowanie ciśnienia tętniczego, co ma duże znaczenie przede wszystkim dla osób z otyłością i nadwagą. Skoro te parametry ulegają redukcji, zmniejsza się jednocześnie ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy i zawałów mięśnia sercowego.

Przeczytaj:  Keto sernik na zimno z truskawkami i mascarpone

Jak wdrożyć dietę ketogeniczną?

Wcielenie w życie diety opartej przede wszystkim na tłuszczach warto wykonać po uprzednim przygotowaniu. Osoby początkujące powinny poczytać o tym, jak wyglądają jej zasady. Równie ważne jest wykonanie badań krwi tzn. morfologii, która będzie idealnym punktem wyjścia. Najrozsądniej będzie, gdy decyzję o wdrożeniu diety poprzedzi wizyta u lekarza i dietetyka. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które cierpią na choroby współtowarzyszące i na stałe przyjmujące leki. Być może konieczne będzie wdrożenie dodatkowej suplementacji (jest to szczególnie ważne dla osób chcących być na diecie keto, a nie jeść mięsa). Rozsądne podejście do diety, pozwoli nie tylko szybciej osiągnąć wymarzone efekty, ale także zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się efektów ubocznych.

Osoby, które stosowały już dietę ketogeniczną, regularnie do niej wracają. To chyba najlepsza rekomendacja.

Opinie na temat diety ketogenicznej pozwalają przypuszczać, że odpowiednio wdrożona (tzn. po konsultacji z lekarzem i dietetykiem) może przynieść same korzyści. To nie tylko szyba redukcja wagi, ale także szereg korzyści zdrowotnych, a nawet psychicznych. Mimo że dieta keto jest dość restrykcyjna, to spożywane dania nie są trudne do przygotowania ani czasochłonne. To jedna z tych diet, na których człowiekowi nie towarzyszy permanentne uczucie głodu. Zdrowe tłuszcze i ograniczenie spożycia węglowodanów to jeden ze skutecznych sposobów na odchudzanie.

Powiązane:

Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
dieta ketogeniczna efekty

Dieta ketogeniczna — efekty

Następny artykuł
dieta ketogeniczna jak zacząć

Dieta ketogeniczna — jak zacząć?

Zobacz też