Z diety ketogenicznej korzysta coraz więcej osób, nie tylko stosując ją na co dzień, ale także dobierając składniki tak, by odżywianie było jak najbliższe stylowi keto. Keto tiramisu to sposób na tort bez odrobiny glutenu i cukru.
W skrócie:
- Keto tiramisu to bezglutenowy i bezcukrowy tort, który cieszy się coraz większą popularnością wśród osób stosujących dietę ketogeniczną. ✔️
- Przepis na torcik keto tiramisu obejmuje przygotowanie biszkoptu z mąki kokosowej, jajek, ksylitolu, proszku do pieczenia i kakao, a także kremu ze śmietanki kremówki, serka mascarpone, słodzika i aromatu rumowego. ✔️
- Biszkopt nasączony espresso jest przekładany kremem, a całość wstawiana na kilka godzin do lodówki. Przed podaniem posypuje się kakao. Istnieje wiele innych deserów dostępnych w diecie ketogenicznej, takich jak sernik zebra, ciasto czekoladowe czy sernik ketogeniczny z owocami. ✔️
Przepis na torcik keto tiramisu bez glutenu i cukru
W przepisie użyto tortownicy o średnicy 23 cm.
Przepis na biszkopt – składniki
- 5 łyżek mąki kokosowej, zamiennie można użyć mąki migdałowej;
- 6 jajek;
- 5 łyżek ksylitolu, zamiennie można użyć erytrytol lub inny słodzik;
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia;
- 1 łyżka kakao.
Białka należy ubić na sztywną pianę i pod koniec ubijania dodać ksylitol. Następnie miksować dalej i po kolei dodawać po jednym żółtku. Mąkę najpierw wymieszać z proszkiem do pieczenia (najlepiej bezglutenowym) oraz kakao, wszystko razem dodać do ubitej piany z żółtkami. Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto przełożyć do tortownicy, a w międzyczasie nagrzać piekarnik do temperatury 170 stopni Celsjusza. Ciasto piec przez 35 minut, a po jego wystudzeniu przekroić je wzdłuż.
Przepis na krem
- 400 g śmietanki kremówki 36%;
- 400 g serka mascarpone;
- zmielone 3–5 łyżek ksylitolu lub erytrytolu;
- kropla aromatu rumowego.
Śmietankę należy ubić mikserem, kiedy będzie już prawie sztywna, stopniowo dodawaj słodzik, tak by osiągnąć oczekiwany smak. Na koniec dodaj mascarpone, aromat rumowy i delikatnie wymieszaj.
Potrzebne jeszcze będzie:
- 250 ml espresso do nasączenia biszkoptu;
- kakao do posypania;
- kilka kropli aromatu rumowego.
Wykonanie
Tortownicę wyłóż papierem do pieczenia, najpierw należy w niej położyć połówkę biszkoptu nasączonego espresso. Połowę ubitej masy rozsmaruj na biszkopcie, a następnie przyłóż drugą połówką. Wyłóż drugą część kremu, tortownicę przykryj folią spożywczą i na minimum 8–10 godzin wstaw do lodówki. Przed podaniem keto tiramisu posyp kakao przesianym przez sito. Ten włoski deser z pewnością zasmakuje wszystkim gościom.
Wiesz już, jak przygotować keto tiramisu. Jeśli ci zasmakowało, pamiętaj, że to niejedyny deser w diecie ketogenicznej. Możesz także przygotować sernik zebra, ketogeniczne ciasto czekoladowe, brownie, ciastko lawa, sernikowe bomby czy sernik ketogeniczny z truskawkami lub malinami. Przy użyciu dedykowanych składników można stworzyć pyszne i dozwolone w diecie keto ciasta.
Zasady diety ketogenicznej
Dieta ketogeniczna została stworzona w taki sposób, aby wykluczyć z niej węglowodany, a zamiast nich wprowadzić tłuszcze. Celem diety jest wejść w stan ketozy. Badania, które zostały przeprowadzone w kierunku diety wysokotłuszczowej, wykazały, że jest skutecznym narzędziem w leczeniu otyłości, przyspieszającym spadek masy ciała. Przykładem słodkiego posiłku może być nasze keto tiramisu.
Czym jest ketoza?
Jeśli zdecydujesz się na dietę ketogeniczną, ketoza przestawi twój metabolizm i zamiast pobierać energię z węglowodanów, zaczniesz ją pobierać z tłuszczy. Organizm będzie traktować tłuszcz, jako główne paliwo i zacznie przekształcać go w energię.
Pamiętaj ✨
Do tej pory głównym źródłem energii była glukoza. Żywienie podczas diety keto jest zupełnie sprzeczne z dotychczasowymi zasadami odżywiania, nie wszyscy więc potrafią się przełamać, skoro dotąd słyszeli, że tłuszcze to samo zło.
Jak obliczyć węglowodany netto?
Węglowodany netto to inaczej węglowodany złożone, czyli takie, które w przeciwieństwie do cukrów prostych nie powodują gwałtownych skoków glukozy we krwi, tym samym dłużej zaspokajając głód. Nie wszystkie węglowodany są sobie równe, mając różny wpływ na poziom cukru we krwi. Dobrze jest poznać pojęcie „węglowodany złożone”, które są niezbędne do osiągnięcia ketozy. Węglowodany netto są wchłaniane i trawione przez organizm. Można to w skrócie przedstawić tak:
Węglowodany złożone – błonnik – cukry alkoholowe = węglowodany netto
Na przykład, jeśli awokado zawiera 17 g węglowodanów złożonych oraz 13 g błonnika i 0 g cukrów alkoholowych to liczba węglowodanów netto dla owocu awokado wynosi: 4 g węglowodanów netto.
Co mówią naukowcy o diecie keto?
Po przeprowadzeniu wielu badań stwierdzono, że diety wysokotłuszczowe wpływają na większą utratę masy ciała niż w odżywianiu tradycyjnym, często zalecanym przez lekarzy. Jakie korzyści można uzyskać oprócz zgubienia kilogramów? Dieta ketogeniczna ma dobry wpływ na organizm:
- poprawia nastrój;
- dodaje energii;
- stymuluje pracę mózgu;
- poprawia skupienie;
- ma zbawienny wpływ na układ nerwowy.
Dietę coraz częściej zaleca się osobom chorym na:
- Alzheimera;
- cukrzycę;
- padaczkę;
- Parkinsona.
Powiązane:
- Keto sernik – sprawdzone przepisy
- Keto ciasta świąteczne – przepisy na keto ciasteczka i wypieki
- Keto tort – przepis na czekoladowe i orzechowe ciasto urodzinowe
- Keto biszkopt – pyszny biszkopt kokosowy
- Przepis na keto ciasto czekoladowe z awokado – propozycja na święta wielkanocne
- Keto sernik na zimno z truskawkami i mascarpone