Dieta ketogeniczna – przeciwwskazania do stosowania diety keto. Skutki uboczne stanu ketozy

dieta ketogeniczna przeciwskazania

Na dietę keto chętnie przechodzą sportowcy oraz osoby pragnące zrzucić nadprogramowe kilogramy. Jej skuteczność potwierdzono u chorych na padaczkę lekooporną. Jak wygląda dieta ketogeniczna? Przeciwwskazania do jej stosowania i skutki uboczne? Sprawdź!

Dieta ketogeniczna jest dietą wysokotłuszczową i niskowęglowodanową. Zmiana sposobu odżywiania polega na zwiększeniu ilości tłuszczów do 80% lub 90%, a zmniejszeniu ilości węglowodanów. Ma to doprowadzić do sytuacji, gdy organizm będzie czerpał energię właśnie z tłuszczów, nie zaś jak do tej pory z węglowodanów. Jest to tzw. stan ketozy. W medycynie dieta ketogeniczna stosowana jest od lat w terapii epilepsji, a także chorób neurodegeneracyjnych. Pozytywne skutki jej stosowania zaobserwowano u chorych z niektórymi zaburzeniami metabolicznymi. Dieta ketogeniczna, przeciwwskazania, skutki uboczne – sprawdź, co warto wiedzieć o popularnym sposobie żywienia.

Dieta ketogeniczna – przeciwwskazania

Przed przejściem na dietę ketogenną warto zasięgnąć porady lekarza lub dietetyka, wykonać podstawowe badania. Przede wszystkim nie poleca się takiego sposobu żywienia u dzieci i młodzieży bez wyraźnych wskazań medycznych i zaleceń lekarskich. Konieczne jest także wykluczenie przeciwwskazań. Do najważniejszych należą:

  • choroby wątroby, porfiria;
  • schorzenia trzustki;
  • choroby nerek  – kamica, kwasice organiczne;
  • kamica dróg żółciowych;
  • hiperlipidemia rodzinna, czyli wysoki poziom cholesterolu uwarunkowany genetycznie;
  • cukrzyca;
  • zaburzenia odżywiania;
  • refluks żołądkowo-przełykowy;
  • choroby układu krążenia;
  • wrodzone zaburzenia metaboliczne.

Przeciwwskazania do stosowania diety ketogenicznej jest także ciąża oraz okres karmienia piersią. Aby odpowiednio dobrać sposób odżywiania, warto sprawdzić ogólny stan zdrowia. Wykonaj morfologię krwi, badanie moczu. Sprawdź lipidogram, panel wątrobowy i tarczycowy, poziom glukozy, elektrolity.

Zasady diety ketogenicznej

Dieta ketogenna ma wspomagać odchudzanie. Uważa się także, że pomaga walczyć z niektórymi schorzeniami. Jest dietą eliminacyjną, która polega na ograniczeniu węglowodanów do minimum. Dzięki wyeliminowaniu węglowodanów z jadłospisu, a zwiększeniu podaży tłuszczów, to te drugie stają się źródłem energii. Taka modyfikacja żywienia pozwala wprowadzić organizm w stan ketozy, powodując zwiększenie poziomu ciał ketonowych. Brak glukozy powoduje nagły wzrost ich produkcji. Na diecie ketogennej tłuszcze stanowią 80% lub 90% składników odżywczych, natomiast pozostałe 20%, 10% stanowią białka i węglowodany. Stosowanie diety ketogennej oznacza więc spożywanie określonych produktów, a rezygnację z innych. Co można jeść, a czego należy unikać?

Przeczytaj:  Dieta ketogeniczna: wady i zalety restrykcyjnej diety niskowęglowodanowej

Dieta keto – jadłospis

Dieta niskowęglowodanowa oznacza rezygnację z cukru, skrobi, produktów z mąki pszennej. Ograniczenie węglowodanów w diecie jest możliwe, jeśli usunie się z menu przede wszystkim:

  • słodycze i słodkie napoje;
  • produkty pszenne (makarony, pieczywo);
  • ryż;
  • płatki zbożowe;
  • warzywa strączkowe np. fasolę;
  • ziemniaki;
  • banany;
  • niektóre owoce – winogrona, ananasy, jabłka, pomarańcze.

Zalecane produkty to tłuszcze nasycone i jednonienasycone. Postawę menu powinno stanowić mięso, ryby, owoce morza, jajka, nabiał. Dietę należy wzbogacić warzywami i owocami. Dozwolone jest awokado, pomidory, ogórki, szparagi, bakłażan, sałata, papryka, szpinak, brokuł, jarmuż.

Zalety stosowania diety ketogenicznej

Dla wielu osób najważniejszym celem diety jest redukcja masy ciała. Rzeczywiście trzymając się zasad, zmniejszając spożycie węglowodanów, a zwiększając ilość tłuszczy, można uzyskać zamierzony efekt. Jednak to nie jedyna zaleta zastosowania diety keto. Pierwsze miesiące przynoszą znaczną poprawę samopoczucia, przypływ energii, uczucie lekkości. Pozytywny wpływ diety to zmniejszenie ilości wody w organizmie oraz obniżenie i uregulowanie poziomu cukru we krwi. Dieta o małej zawartości węglowodanów polecana jest w terapii niektórych chorób:

  • zespołu Retta;
  • zespołu Draveta;
  • zespołu Doose’a;
  • stwardnienia guzowatego;
  • padaczki lekkoopornej.

Stosowanie tej diety przyczynia się do zmniejszenia apetytu na słodycze. Uczucie sytości trwa znacznie dłużej, co zapobiega podjadaniu pomiędzy posiłkami. Dieta keto pomaga pozbyć się niektórych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. wzdęć.

Dieta ketogenna – skutki uboczne

Dieta ketogenna nie jest również pozbawiona wad. Wiele osób cierpi z powodu skutków ubocznych w pierwszych dniach wprowadzania zmian. Jest to tzw. grypa keto. Objawy mogą przypominać przeziębienie, a nawet nasuwają skojarzenia z grypą. Pojawia się osłabienie, zmęczenie, podwyższona temperatura. Najczęściej gorsze samopoczucie utrzymuje się przez tydzień, najtrudniejszy jest drugi i trzeci dzień. Warto jednak pamiętać, że każdy może inaczej przechodzić przez ten początkowy etap wprowadzania zmian w diecie. Pewne objawy mogą się nie pojawić, inne zniknąć szybko, jeszcze inne utrzymywać się dłużej. Początek keto powoduje:

  • ból głowy;
  • zaparcia;
  • biegunki;
  • bóle mięśni;
  • bóle brzucha;
  • drażliwość;
  • huśtawki nastroju;
  • rozdrażnienie;
  • problem z koncentracją.
Przeczytaj:  Keto kalkulator, czyli jak dobrać odpowiednie spożycie makroskładników w diecie

Pamiętaj, że częstsze oddawanie moczu oraz nieświeży oddech są naturalnym efektem wprowadzanych zmian odżywiania. Z przykrymi objawami można walczyć uzupełniając płyny, odpoczywając, zwiększając stopniowo spożycie tłuszczów.

Wady diety ketogenicznej

Wadą diety ketogenicznej jest na pewno dość spora ilość przeciwwskazań do jej stosowania. Po kilku miesiącach trwania diety może nastąpić spadek energii, zmęczenie, nieprzyjemny zapach ciała oraz chęć na słodycze. W efekcie zwiększenia podaży węglowodanów może dojść do zwiększenia stężenia kwasu moczowego, rozwoju kamicy moczanowej, a także problemów z trawieniem, czy bólu w dolnej części brzucha. Efekty uboczne to również rozregulowanie perystaltyki jelit, problemy z gospodarką hormonalną.

Założenia diety – czy można spożywać słodycze?

Dieta ketogeniczna to dieta, na której należy ograniczyć spożycie węglowodanów. Czy jednak oznacza ona całkowitą eliminację słodyczy, deserów? Dieta keto jest detoksem cukrowym, zerwanie z uzależnieniem od słodyczy. Osoby, które przechodzą na keto mogą jednak włączyć do jadłospisu słodkie desery. Muszą jednak wiedzieć, z jakich składników można je komponować. Przede wszystkim należy odstawić cukier, zastępując go słodzikiem. Dobrym wyborem będzie stewia lub erytrytol. Kolejną kwestią jest zastąpienie mąki pszennej mąką migdałową, kokosową, sezamową, sproszkowaną babką jajowatą. Słodkie desery dozwolone na diecie wysokotłuszczowej możesz przygotować samodzielnie w domu. Również w sklepach ze zdrową żywnością znajdziesz gotowe keto słodycze – batony, czekolady, kremy, ciastka.

Stosowanie diety ketogenicznej a alkohol

Dieta kojarzy się najczęściej z koniecznością odstawienia alkoholu. W przypadku diety ketogenicznej sprawa wygląda nieco inaczej. Oczywiście należy ograniczyć spożycie trunków do minimum, jednak nie oznacza to całkowitej rezygnacji z alkoholu. Ważne, by pamiętać, że dozwolone są gatunki niskowęglowodanowe, do których należy zaliczyć wino wytrawne, czystą wódkę, szampan, tequilę, whisky. Wybór nie jest więc wcale mały. Spokojnie możesz uczestniczyć w imprezach i wznosić toasty. Pamiętaj jednak, że na diecie szybciej odczujesz działania alkoholu. Ważne też, by alkohol popijać wodą z cytryną lub listkiem mięty.

Przeczytaj:  Produkty bez węglowodanów – tabela, którą warto znać

Czy warto przejść na dietę keto?

Na dietę przechodzą osoby szukające sposobów na utratę masy ciała, zdrowy styl życia. Czy dieta wysokotłuszczowa jest dobrym pomysłem? Musisz pamiętać, że istnieje sporo przeciwwskazań do diety ketogenicznej i w pierwszej kolejności należy je wykluczyć. Wątroba, trzustka i nerki są narządami, które biorą udział w metabolizmie ciał ketonowych, dlatego muszą funkcjonować prawidłowo. Ich choroby wykluczają możliwość przejścia na dietę ketogenną. Na tego rodzaju diecie stosuje się również dzienny deficyt kaloryczny, dzięki czemu jeszcze szybciej dochodzi do utraty zbędnych kilogramów.

Dieta ketogeniczna nie jest dla każdego, dlatego przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu żywienia, trzeba poznać jej założenia, zalety, możliwe skutki uboczne. Warto ten krok przedyskutować ze specjalistą, który może zaproponować jeszcze inny rodzaj diety.

Powiązane:

Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Czy dieta ketogeniczna wpływa na trądzik

Czy dieta ketogeniczna wpływa na trądzik?

Następny artykuł
dieta ketogeniczna zakazane produkty

Dieta ketogeniczna: produkty zakazane i polecane do spożycia

Zobacz też